Danakilská proláklina – krajina jako z Avatara
Kdyby nešlo o místo s nejvyššími ročními teplotami na světě, davy turistů by se tu docela určitě netrhly. Ale protože sem zavítá jen málokdo, uchovává si Danakilská proláklina svou krásu už po dlouhá léta.
Jde o jedno z nejníže položených míst na světě, ležící cca 215 metrů pod hladinou moře. Zamířit na ním musíte do severovýchodní Etiopie. Tvoří součást Afarské pánve a právě v něm se stýkají hned tři tektonické desky.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Přehlídka barev i tvarů uprostřed Afriky
Danakilskou proláklinu možná znáte jako místo mnoha významných archeologických objevů, mapujících tu nejranější historii lidstva. Artefakty jsou tu opravdu dobře chráněné, vždyť průměrná roční teplota se tu pohybuje nad 34 °C a nežije tu prakticky nic, co by mohlo jakémukoliv odkrytému materiálu nějak ublížit
Minimálního množství flóry a fauny však želet nemusíte. Příroda si tu pestrost a rozmanitost vynahrazuje jinak I když tu roční srážky nepřesahují 200 milimetrů, krajině to nijak nevadí. Těšit se můžete třeba na sopečná jezera, hrající všemi odstíny modré a tyrkysové, oslnivě bílé plochy solných plání i mnohobarevné usazeniny podél vody. Skály se někde tyčí do impozantní výšky, jindy vás zaujmou především svými bizarními tvary. Fotografie z Danakilské prolákliny často vypadá spíš jako z jiného světa než pořízené skutečným objektivem.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Další extrém. Největší říční ostrov světa
Ale abychom se nezakopali jen v Africe, skočme si teď na skok do Brazílie Tedy na rovných 19 125 km2, které zabírá největší říční ostrov světa, nesoucí název Ilha do Bananal. Jeho severní část tvoří brazilský národní park Araguaia s několika kmeny domorodých obyvatel a rozmanitou faunou a flóru. Jižní polovina ostrova pak bývá po dobu půl roku pod vodou díky období dešťů.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.