Cyrilometodějská stezka vám představí poutní místa a historické lokality
Koronavirová pandemie mnohým překazila plány na letošní dovolenou. A tak místo v zahraničí budou muset volit pobyt v tuzemsku. Někdo stráví volný čas u rybníka či přehrady, jiný vyrazí na kole či pěšky i s rodinou českou, moravskou i slezskou přírodou, která nabízí řadu hezkých pohledů. Už jste někdy jeli nebo šli po Cyrilometodějské stezce?
Pěšky na na kole po poutních místech
Jak sám její název napovídá, Cyrilometodějská stezka vede místy, kudy kráčela dávná historie naší země. Vyniká skvělým turistickým značením, které si na starost vzali členové Klubu českých turistů. Díky nim jasně víte, kudy pokračovat a na stezce se určitě neztratíte. Výhodou stezky také je, že vede mimo frekventované úseky. Trasy stezky jsou navržené tak, aby se jejich návštěvník seznámil s kulturním dědictvím raného středověku, kdy se formovala česká státnost. Cestou lze narazit na archeologická naleziště, archeoparky a slovanská hradiště, sakrální stavby, muzea, galerie nebo sochy a obrazy.
Pustevny – Zdroj obrázku Pixabay.com
Čtyři trasy vás seznámí s historií vzniku prvního českého státu
Cyrilometodějská stezka má čtyři hlavní cílová místa, přičemž ústředním bodem je starodávný Velehrad, jenž je jedním z nejstarších poutních míst v České republice:
- trasa vedoucí z Velehradu do Skalky u Trenčína nabízí nejstarší poutní místa na moravsko-slovenském pomezí
- další trasa spojuje tři pohoří – Hostýnské vrchy, Chřiby a Beskydy, a to až na polské hranice. Zde si přírodních krás užijí hlavně jejich obdivovatelé
- trasa Kopčany, Mikulčice a Osvětimany přenese turisty nebo cyklisty do období Velkomoravské říše
- trasa Vranov u Brna – Velehrad nabízí také Křtiny. Návštěvníkům představí období středověku, kdy kláštery bývaly centrem vzdělanosti.
Ať si vyberete kteroukoliv trasu pro poznávání tuzemské krajiny, vězte, že uvidíte spoustu zajímavého, co vytvořila příroda i vybudovaly umné lidské ruce.
Velehrad – Zdroj obrázku Pixabay.com
Poutní místo Vranov u Brna s možností ubytování
Mariánským poutním místem byl Vranov u Brna již v období středověku. Obec se nachází přibližně 12 km na sever od Brna v oblasti, která dříve nesla název Moravské Švýcarsko. Od první poloviny 17. století zde byl stavěn barokní poutní kostel Narození Panny Marie a v roce 1633 u kostela vznikl konvent Nejmenších bratří sv. Františka z Pauly neboli hovorově paulánů ve čtyřkřídlé budově, jež zde působili až do doku 1784, kdy byl konvent zrušený na základě dekretu Josefa II. Klášterní budova byla postupně bourána.
K její obnově došlo až v roce 1992. Tehdy se pauláni do Vranova vrátili a začali s rekonstrukcí konventu. Řád zde zřídil Duchovní centrum svatého Františka z Pauly. Poutníci i veřejnost zde najdou možnost ubytování v pokojích s vlastním sociálním zařízením. Celkem je zde 32 lůžek. K dispozici je i celodenní stravování v jídelně pro asi 80 hostů s pěkným výhledem do zahrady a se vstupem na terasu.Vranov u Brna, konvent a kostel: Zdroj obrázku Wikimedia.commons.org
Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.