Cunami zabila tisíce lidí – málo se však mluví o tom, že další tisíce zachránila

Občanská válka v Acehu, tsunami v Indickém oceánu v roce 2004, mírová dohoda o tsunami, mešita v Banda Acehu, obnova po přírodní katastrofě

Cunami zabila tisíce lidí – málo se však mluví o tom, že další tisíce zachránila. Život někdy píše paradoxy – a příroda zrovna tak. Spousta bolesti tak někdy může předejít bolesti ještě větší.

Možná si říkáte, proč by měl být někdo vděčný za cunami? Když dojde ke katastrofě, je těžké si představit, že by z ní mohlo vzejít něco dobrého. Jenže přesně něco takového se před 20 lety stalo v Indonésii.

Den, kdy se změnil svět: Cunami v Indickém oceánu v roce 2004

Bylo poklidné prosincové ráno roku 2004, když se Země pod hladinou Indického oceánu posunula. A posunula se pořádně. Výsledkem bylo zemětřesení o ohromující síle 9,2 stupně Richterovy škály. To kromě otřesů způsobilo i jednu z nejničivějších vln cunami v historii.

Během několika hodin se na pobřeží v Asii a Africe valily vlny vysoké až 30 metrů. Nejvíce zasaženy byly: Indonésie, Srí Lanka, Indie a Thajsko, ale ničivé následky tohoto jevu se projevily až v Somálsku a Keni.

Cunami zabila tisíce lidí – málo se však mluví

Foto: Pixabay

Bilance obětí byla otřesná: téměř 230 000 obětí na životech, bezpočet rozvrácených rodin a celé komunity vymazané z mapy. Pro ty, kdo přežili, už tak svět nikdy nebyl stejný. Přesto možná tahle cunami zachránila život mnoha dalším lidem. Podařilo se jí totiž ukončit jeden opravdu vleklý konflikt.

Aceh: Provincie, která se navždy změnila

Mezi nejhůře postižené oblasti patřil Aceh, region na indonéském ostrově Sumatra. Jen v této provincii si cunami vyžádala 160 000 mrtvých. Přesto se Aceh uprostřed nepředstavitelného zármutku stal místem s jedinečným pohledem na následky katastrofy. Proč? Protože tato katastrofická událost nechtěně ukončila brutální občanskou válku, která tu zuřila téměř tři desetiletí.

Před cunami se totiž Aceh zmítal v násilném konfliktu mezi indonéskou vládou a separatisty z Hnutí za svobodný Aceh (GAM). Válka si vyžádala desítky tisíc obětí – a rozhodně to nevypadalo, že by v nejbližší době měla skončit. Ničivá vlna cunami však donutila obě strany usednout k jednomu jednacímu stolu a čelit kruté realitě: pokud má být Aceh obnoven, musí boje skončit.

Klidná vlna po bouři

Dá se tak říci, že oblast zažila „záplavy“ hned dvakrát. Po cunami doslova zaplavily Aceh různé humanitární organizace, média a mezinárodní humanitární pracovníci. Vzato kolem a kolem, v bojích stejně za takových podmínek nešlo pořádně pokračovat. V říjnu 2005, tedy necelý rok po katastrofě, tak byla v Helsinkách podepsána mírová dohoda. A klid tu trvá dodnes.

 

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/od-zemetreseni-v-indickem-oceanu-uplynulo-20-let-niciva-tsunami-si-vyzadala-na_2412261328_vtk, https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-zemrely-tam-tisice-lidi-presto-byli-mistni-za-tsunami-vdecni-40484250

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.