Copán aneb za Mayi do Hondurasu
Když se řekne „město ztracené v džungli“, vybaví si většina z nás asi peruánské Machu Picchu. Ovšem podobný poklad tu po sobě zanechali i Mayové. Copán sice není tak známý jako jeho incký souputník, učarovat vám však dokáže úplně stejně.
Jeho obyvatelé ho opustili někdy v 10. století a pak se na něj na dalších 500 let zapomnělo. Zaplavila ho džungle a do dnešního dne se nám zachovaly pouze trosky. Ovšem opravdu velkolepé trosky. Za jeho objevení vděčíme americkému badateli Johnu Lloydovi Stephensovi. Narazil na něj náhodou v roce 1839.
Kam za Copánem a na co se těšit
Hlavní jádro velkolepých pozůstatků kdysi slavné civilizace najdeme ve střední části údolí řeky Copán. Musíme do Hondurasu, ovšem jen pár kilometrů od guatemalských hranic. Žilo zde přinejmenším 16 králů společně se svými dvořany. V dobách své největší slávy se Copán řadil mezi nejbohatší města kontinentu.
Najdeme tu pyramidy, nádvoří, chrámy, stojící okolo čtyř prostranných náměstí. Není bez zajímavosti, že mnoho domů původně zdobila barevná štuková výzdoba. Nejznámější části Copánu je rozhodně „míčovna“. Dodnes lze v jejích zdech najít skulptury papouščích hlav, do nichž se museli hráči strefit, aniž by se však míče dotkli dlaní.
Působivé sochy a chrámy
Vynechat nesmíte ani takzvaný chrám Meditace, jehož vnější zeď zdobí poměrně složitá plastika s doposud neobjasněným významem. A na každý váš krok budou dohlížet všudypřítomné kamenné hlavy, zobrazující bohy a příslušníky vládnoucích kast. V tomto ohledu jde Copán mnohem zajímavější než zmíněný peruánský skvost.
A hřích by byl opomenout také známé copánské stély. Jde o kamenné modly, vytvořené mezi lety 465 – 485 n. l. Jde vlastně o portréty významných osob v nadživotní velikosti a dodnes se jich dochovalo 38. Místní průvodce vám pak rád přeloží i text na zadní straně, který je vlastně biografií.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.