Cookovy ostrovy už brzy zmizí z mapy
Ne, neprorokujeme nějakou přírodní katastrofu, ale narážíme na nechuť původních Maorů k tomuto koloniálnímu názvu. Aby ne, když jsou Cookovy ostrovy pojmenovány podle světoznámého mořeplavce, který si při styku s místním obyvatelstvem nebral zrovna servítky.
Navíc jde o symbol historie kolonialismu, který obyvatelé nemají zrovna rádi. Během nadcházejícího referenda si tak chtějí vybrat zbrusu nové jméno, které bude vycházet z původního maorského jazyka.
Kde najdeme Cookovy ostrovy?
Jde o malé území obývané jedním ostrovním národem v Polynésii v jižním Tichém oceánu. Ačkoli formálně Cookovy ostrovy nikdy nevyhlásily nezávislost, jsou od roku samosprávným státem. Částečně se však dodnes spoléhají na Nový Zéland, který je může zastupovat v záležitostech zahraniční a obranné politiky.
Cookovy ostrovy nebo Rangiaroa?
Jméno Cookových ostrovů připomíná anglického námořníka a průzkumníka Jamese Cooka, který k nim připlul v roce 1773. Ačkoli on sám je takto nenazval, udělali to za něj ruští kartografové na počátku 19. století.
Letos však místní úřady zřídily zvláštní komisi, jejímž úkolem je volba nového jména pro toto oblíbené turistické území. Komise chce, aby nový název odkazoval na maorský jazyk, používaný původním obyvatelstvem. Již bylo předloženo 64 návrhů. Mezi nimi je aktuálně nejoblíbenější Rangiaroa, což znamená, že „láska nebe“ nebo také Raroatua, což lze volně přeložit jako „oddaný Bohu“.
Odteď za dva roky
„Je načase, abychom byli hrdí na své vlastní jméno, které si vybíráme my, pro nás a v našem vlastním jazyce, “ nechal se slyšet Danny Mataroa, předseda této komise. A kdy k přejmenování dojde? Cookovy ostrovy by měly zmizet z map do dvou let. Pro mnoho lidí jde o zajímavý cestovatelský tip. Chtěli byste se také podívat na Cookovy ostrovy ještě předtím, než se definitivně přejmenují?
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.