Co vše víte o českém turistickém značení
České pivo, kontaktní čočky či magická krása Prahy jsou připomínkami toho, že i u nás vznikají a existují věci, které mají skutečně globální dosah a jsou ve své kategorii považovány za skutečnou světovou špičku. Jednou z věcí, která ač občas opomíjená, do této kategorie rozhodně patří, je i značení našich turistických tras. Jeho dlouhá historie i mimořádná hustota sítě z něj dělají opravdový světový unikát. Kde se ale vzalo? A co zajímavého o něm lze říci?
Historie
Již v první polovině 19. století se začaly turistické značky objevovat na některých alpských cestách. Po roce 1860 začaly v monarchii vznikat první turistické spolky, které začaly se značením zajímavých turistických tras. První se objevily v Uhrách a na Slovensku, krátce potom i v Čechách.
Ačkoliv úplně první českou značenou trasu lze vypátrat do roku 1884 do Beskyd, z dnešního pohledu je důležitější rok 1888 a založení Klubu českých turistů a rok 1890, kdy byla označena první trasa ze sítě, která je používána dodnes. Jednalo se o červenou značku ze Štěchovic ke Svatojánským proudům. Značná část této trasy je však dnes již neexistující, neboť byla zaplavena Štěchovickou přehradou.
Fragmenty této cesty jsou sice součástí turistické trasy i dnes, prominentní označení trasa č. 0001 ale nese ta druhá vyznačená. První úsek této trasy tvoří tzv. „Cesta Vojty Náprstka“, jež byla taktéž vyznačena v roce 1889 a vedla z Berouna na Karlštejn přes Svatý Jan pod Skalou. Dnes má celkovou délku 157 km, jedná se o jednu z našich nejdelších turistických stezek a končí v Chřenovicích na Vysočině.
Zdroj obrázku: Wikimedia Commons
Systém
Systém značení je založen na použití tzv. pásových značek tvořených barevným pruhem mezi dvěma pruhy bílé barvy. Tento tvar může být před odbočkou doplněn šipkou. Používají se čtyři barvy, konkrétně červená, modrá, zelená a žlutá. Každá turistická trasa má také své číslo, které s touto barvou souvisí, červené trasy začínají číslem 0, pro modré jsou vyhrazena počáteční čísla 1 a 2, pro zelené 3 a 4, úvodní čísla 5-7 patří žlutým barvám. Čísla 8 a 9 jsou vyhrazena speciálním značkám. Na důležitých místech jsou umístěny také směrové tabule.
V dnešní době mají značené turistické trasy v České republice celkovou délku 43 000 kilometrů. Zajímavostí je, že české značky lze nalézt i na některých místech v Rumunsku, na Ukrajině a dokonce i v Brazílii, anebo na Filipínách.
České turistické značení je unikátní i v tom, že jej vytvářejí výhradně dobrovolníci, tzv. značkaři, bez nároku na honorář.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána