Co to je Uherský rok – umíte vysvětlit význam a původ toho oblíbeného rčení? My ano – může za to císař a Turci

Co to je Uherský rok – umíte vysvětlit význam a původ toho oblíbeného rčení? Už jste někdy použili rčení za Uherský rok? Určitě ano a určitě jste tím mysleli velice dlouhou dobu. Víte ovšem jak dlouho opravdu trvá Uherský rok? A je to vůbec nějaká časová míra nebo se to prostě „jenom tak říká“?

Uherský rok časovou mírou je a není. Nebo jinak, kdysi byla časovou mírou a už není. A jak to tedy doopravdy je?

Kdo to má na svědomí?

V Uhrách, nynějším Maďarsku, najímali vojáky do vojenské služby. Ta sice měla být na dobu určitou, ale, jak už to bývá, nebyla. Neustále se totiž prodlužovala. Tuto informaci vám sdělí Slovník české frazeologie a idiomatiky.

Druhým podezřelým je sám císař Leopold I. Když v roce 1681 zjistili zvědové z Habsburské monarchie, že Kara Mustafa, turecký velkovezír, chystá útok na Vídeň, měl císař prohlásit: „Cha, chá! Turci? Ti nás napadnou tak možná za Uherský rok“. Císař byl znám svou ležérností a vtipy cílenými na obyvatele Uher. Nicméně se císař přepočítal a Turci skutečně na Vídeň zaútočili. A jak poté spočítal císařský písař, stalo se tak po celých 721 dnech.

K čemu je to dobré?

Chcete-li užít spojení Uherský rok, pak vězte, že chcete zdůraznit, že se něco stane za skutečně dlouhou dobu, tedy za velice dlouho.

O tom, že se jedná o časovou jednotku svědčí fakt, že při projednávání nové Mezinárodní soustavy jednotek nebyl Uherský rok vůbec projednáván (byť to bylo navrženo), nicméně do té doby byl přibližně 300 let jako časová jednotka používán. K tomuto tématu prohlásil americký fyzik Carl David Anderson toto: „Nechápu, jak se může něco jako Uherský rok objevovat ve 20. století v uznávaných jednotkových soustavách. Ať se ten Maďar na mě nezlobí, ale Uherský roj jest pěkná hovadina!“

Maďarem byl v tomto případě myšlen lingvista Lajos Kiss.

Foto: Pixabay

Vzhledem k tomu, že časová jednotka Uherský rok není součástí Mezinárodní soustavy jednotek, vzali si účastníci konference názor fyzika C.D. Andersona k srdci.

Uherský rok u nás a v Evropě

Uherský rok se nepoužíval jen u nás, ale také v celé Evropě. Sice se ne vždy použily Uhry, ale myšlenka byla stejná. Obdoby byly různé.

  1. Francouzi používali „Tous les trente-six du mois“

  2. Angličané zase „Once in a blue moon“

  3. V Polsku říkali „Raz na ruski rok“

  4. Na Slovensku zase „Raz za uhorský rok“

  5. A u nás „ Uherský rok“

Téměř každá země v Evropě má svůj vlastní Uherský rok nebo jeho ekvivalent.

Zdroje: https://www.odpovedi.cz/otazky/jaky-ma-puvod-a-vyznam-merna-jednotka-uhersky-rok, https://cs.wiktionary.org/wiki/jednou_za_uhersk%C3%BD_rok, https://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/za-uhersky-rok

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.