Co skrývají štětiny vašeho zubního kartáčku aneb viry a bakterie, kam se podíváš

Na světě je velká rozmanitost mikroorganismů v podobě virů a bakterií. Jsou všude okolo nás. Je jich mnohem více než zvířat. Na rozdíl od nich je ale pouhým okem nevidíme. Vědci se rozhodli prozkoumat, čím vším jsou osídleny zubní kartáčky a sprchové hadice. Jejich zjištění mnohé z nás nejspíš překvapí.

Alespoň dvakrát denně

Už jako malé děti se učíme, že zuby si máme čistit dvakrát denně. Je to pro naši ústní hygienu důležité. Podstatné je také zubní kartáčky pravidelně měnit. Udává se, že k jejich výměně bychom se měli odhodlat jednou za tři měsíce. Jistě, jsou mezi námi tací, kteří si jedním zubním kartáčkem dokážou čistit své zuby klidně i rok, a vůbec jim to nevadí. Možná, kdyby věděli, s jakou přítomnou havětí si zuby čistí, tak by kartáček vyhodili dříve.

Foto: Pixabay

V zubních kartáčcích se to mikroby jen hemží

Vědci z Northwestern University v americkém státě Illinois se v rámci kuriózního projektu „Operace Pottymouth“ zaměřili na mikroby, kteří žijí v našich domovech. Shromáždili a analyzovali DNA ze zubních kartáčků a sprchových hlavic, aby pochopili rozmanitost přítomných virů. Jak je známo, viry přežívají ve vlhkém prostředí, proto volba padla právě kartáčky a hlavice, které se nacházejí v koupelně. Byli překvapeni, jak velké množství dříve neviděných virů na nich objevili. Je to prostě svět sám pro sebe, v němž si viry a bakterie vesele žijí. Pravděpodobně bychom byli zhrozeni, kdybychom měli tu možnost se zevrubně na své zubní kartáčky podívat. Možná bychom je pak ani už nedali do úst.

Přečtěte si: Tři tváře Montmartre: Od věčnosti ke světelné show

S dezinfekčními prostředky opatrně

Studie odhalila, že zatímco typy bakterií se v různých koupelnách lišily, viry byly mnohem rozmanitější. Zdálo se, že každý zubní kartáček a sprchová hlavice mají svou vlastní jedinečnou virovou komunitu. Protože tyto viry infikovaly a požíraly přítomné bakterie, mohly by podle vědců být potenciálně použity jako nástroj v boji proti bakteriím rezistentním vůči antibiotikům. Mikroby jsou všude okolo nás a většina z nich nepůsobí nemoci. Podle vědců proto ale není zcela správné je za každou cenu likvidovat pomocí čisticích a dezinfekčních prostředků.

Zdroj: https://www.iflscience.com/your-toothbrush-is-a-viral-biodiversity-hotspot-and-its-a-good-thing-76304, https://pubs.acs.org/doi/abs/10.1021/acs.est.1c03309

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.