Co může turistům nabídnout rodiště Vlada Draculy
Vítejte v rumunské Sighisoaře. Jde o jedno z nejzachovalejších středověkých měst na světě vůbec, kde se dodnes můžete běžně setkat s kočáry či tradiční rumunskou pohostinností. Ale narodil se tu i jeden z nejkrutějších vládců historického světa – Vlad Dracula.
Sighisoara leží asi dvě hodiny jízdy od města Brasov, obklopeného strmými svahy Jižních Karpat, nazývaných také někdy Transylvánskými Alpami. Vyrostlo na obchodní stezce a i dnes má svým návštěvníkům mnohé co nabídnout. Mohutný středověký gotický Černý kostel (Biserica Neagrã), jedna z nejužších ulic Evropy Strada Sforii nebo nádherné ukázky transylvánské renesance na Náměstí Piaţa Sfatului nejsou však ničím v porovnání s legendou, která provází právě Sighisoaru.
Hlavní atrakcí Sighisoary je středověký hrad
Jmenuje se stejně jako město, na které dopadá jeho stín. Vypadá neuvěřitelně majestátně, byť se z jeho původních dvaceti věží dochovalo do dnešní doby jen devět. Bašty hradu a 930 metrů dlouhá hradní stěna jsou však dodnes nedotčené, čímž se může pochlubit opravdu jen málo středověkých hradů na světě.
Svého času byla Sighisoara centrem celé oblasti, a to jak po stránce obchodní, tak i církevní a kulturní. Pečlivě vydlážděné ulice na toto období dodnes upomínají, stejně jako nápaditě vybarvené domy a honosně zdobené interiéry kostelů. Pokud vás zajímají především architektonické památky, přidejte si tu rozhodně na své.
Tam, kde se ulicemi prohánějí kočáry
Nejde o turistickou atrakci, koňská spřežení mají v tomto městě stále své čestné místo, byť dnes většina z nich vozí právě zvědavé návštěvníky. Dalším symbolem města je pak vysoká věž s hodinami, viditelná z každého místa v jeho ulicích. A zapomenout nesmíme ani na proslavený středověký festival, pořádaný každým rokem v posledním červencovém týdnu.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.