Co mají společného Port Isaac a Velké Karlovice? Jsou to zajímavé exteriéry pro filmaře

Televizní stanice ČT1 reprízuje britský televizní seriál Doktor Martin, který ovšem někteří diváci znají spíše z české stejnojmenné verze. V ní si hlavní roli s gustem zahrál Miroslav Donutil. V té britské jste mohli vidět anglického herce Martina Clunese. Zatímco on se procházel po cornwallské rybářské vesničce Port Isaac, Miroslav Donutil kráčel po valašských Velkých Karlovicích.

Port Isaac v Cornwallu

Na pobřeží Atlantického oceánu v severním Cornwallu leží malá rybářská vesnice Port Isaac, jejíž historie se začala psát v keltském období. Byla vždy přístavem a místem rybolovu, kterému se zdejší obyvatelé intenzivně věnovali asi od 16. století. Molo bylo postaveno za vlády krále Jindřicha VIII. a centrum města bylo vybudováno v 18. až 19. století. I proto je chráněnou oblastí. Pro Port Isaac jsou typické břidlicové domy s bílou fasádou a úzké křivolaké uličky.

K raritám v Port Isaac patří úzká ulička Temple Bar, místními zvaná jako Squeezy Belly Alley, která je v nejužším místě široká pouhých 46 centimetrů. Dostala se až do Guinessovy knihy rekordů z roku 1978, kde byla označena za nejužší ulici na světě.

Port Isaac v Cornwallu. Foto autor: Philip Halling; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Port_Isaac_-_geograph.org.uk_-_2858856.jpg

Velké Karlovice na Valašsku

V české verzi seriálu Doktor Martin zasadili jeho tvůrci děj na beskydskou vesnici Protějov, kterou zastoupily Velké Karlovice. Pro diváka může být zajímavý fakt, že jako doktorova ordinace posloužila budova zdejší římskokatolické fary, jejíž stáří je přes 260 let. Velké Karlovice byly založeny až v 18. století s ryze zemědělským charakterem, který jim vydržel až do počátku 19. století. Zlatým věkem pro obec byl rozvoj skláren Mariánská huť. Ty fungovaly v letech 1863 až 1931. Sklárny patřily židovské rodině Reichů.

Velké Karlovice si své jméno rozhodně zaslouží už proto, že z jednoho konce na druhý je to přes deset kilometrů. Svou rozlohou 80,81 km2 patří k největším obcím v České republice. Stálých obyvatel tu ale žije jen okolo 2 348, a to v pouhých 1 058 domech. Dominantou obce je dřevěný kostel Panny Marie Sněžné, který byl založený v roce 1754. Postavený je ve tvaru řeckého kříže, což je architektonický unikát. Jinak jsou Velké Karlovice střediskem zimních sportů a celoroční turistiky, takže o turisty tu nemají nouzi. Krásná příroda stojí za vidění.

Zdroj: https://www.visitcornwall.com/destinations/port-isaac; https://www.velkekarlovice.cz/

Fara ve Velkých Karlovicích. Náhledové foto autor: Michal Kmínek; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fara_(Velk%C3%A9_Karlovice),_Velk%C3%A9_Karlovice_274.JPG

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.