Co jsou tonka fazole – seznamte se s exotikou na stole. O luštěniny vlastně vůbec nejde
Slovo tonka, donedávna u nás téměř neznámé, je v současné době skloňováno v mnoha oblastech průmyslu. Například v potravinářském, kosmetickém, tabákovém, farmaceutickém nebo v parfumerii. A pokud sledujete kulinářské pořady či časopisy, potkali jste se s ním docela určitě. Fazole tonka jsou totiž současným cukrářským i kuchařským hitem.
Co si představit pod pojmem tonka?
Tonka je semeno tropického stromu s názvem silovoň obecný (Dipteryx odorata). Není to tedy fazole, ani bob, jak se často nazývá. Semeno upravené fermentací se sice podobá černé vrásčité fazoli, ale jinak s ní nemá opravdu nic společného. Fazole po mexicku ani jiné jídlo z tonky neuvaříte, v kuchyni se používá jako koření, a to velmi voňavé.
Odkud fazole tonka pocházejí?
Jejich pravlastí je Jižní Amerika, konkrétně Venezuela. Zdejší domorodci je považovali za magické a léčivé, používali je jako talismany nebo ochranné amulety. Dokonce kdysi sloužily i jako platidlo. Strom silovoň obecný, na kterém rostou, se také nazývá cumaru tree nebo mexická vanilka. Z Venezuely se rozšířil i do dalších států, jako je například Brazílie, Guyana, Paraguay i Argentina, kde se často pěstuje jen jako okrasná rostlina.
Rum a fermentace
Vejcovité plody stromu slivoň se po dopadu na zem otevřou a lze vyjmou pecku – budoucí tonka fazoli. Semena se sbírají zásadně ručně, poté se na 1 den namočí do alkoholu (často rumu). Následuje sušení a nakonec fermentace. Díky tomuto procesu tonka získává chuť vanilky, hořkých mandlí i rumu.
Foto: Pixabay
Chuť a využití
Pokud byste rozkousali celé semeno, chutnalo by velmi výrazně po hořkých mandlích. Jakmile však tonku nastrouháte, chuť se zjemní a ucítíte hlavně vanilku, kterou toto koření často nahrazuje. Dále bude chutnat po nugátu, karamelu, marcipánu, ořeších ve studených pokrmech i po medu. V teplých jídlech ucítíte hlavně vanilku.
Tonku využijete především ve zmrzlinách pudincích, různých krémech, ale i do těsta na sušenky, koláče, perníky, dále ve sladkých omáčkách, sirupech i likérech, dokonce i v pivu. V podstatě ji lze dát všude tam, kde byste jinak použili vanilkový lusk. Francouzi si toto koření obzvláště oblíbili, v jejich kuchyni jej najdete nejen v makronkách a jiných zákuscích, ale i v paštice, dušeném mase či v majonéze. Tonka velmi ladí s jahodami, čokoládou nebo kávou.
Méně je více
Tonku nemusíte jen strouhat. Lze ji také vylouhovat ve smetaně předtím, než z ní uděláte krém, nebo ji namočte do alkoholu. Získáte tak skvělý tonka extract.
V obou případech ji ale dávkujte opatrně, na špičku nože nebo po kapkách. Koření je velmi intenzívní a také obsahuje toxin kumarin, díky němuž se tonka využívá ve farmacii do léků na ředění krve. V malých dávkách ale neuškodí, obsahuje ho například také skořice, lékořice i levandule.
Jak nakoupíte
Fazole tonka můžete zakoupit celé, strouhané (mleté), jako tonkový cukr (podobný vanilkovému) nebo ve formě pasty – zde použijte množství asi jako lískový oříšek.
Zdroj: https://www.mj-krasazdravi.cz/tonka-fazole/, https://www.naturalek.cz/blog/co-jsou-tonka-fazole-a-jak-je-pouzivat/, https://www.novinky.cz/clanek/zena-recepty-tonka-stale-oblibenejsi-koreni-mezi-cukrari-a-kuchari-40433549#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_vert_ab=0&dop_vert_id=leg0&dop_req_id=Eb1DGW99OVK-202307040820&dop_id=21742781&utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.