Co je to grotta a kde všude ji najdete? Třeba v zámku Lednice nebo v jihofrancouzském městě Lurdy
Cílem turistů bývají převážně zajímavá místa na horách, v nížinách, u moře, jezera či rybníka. Mohou jimi být architektonické pamětihodnosti i to, co vytvořila matka Příroda. Dnes se podíváme na grottu, bývá dílem lidských rukou i přírodním divem.
Umělá nebo přírodní jeskyně
Slovo grotta pochází z italštiny a v českém překladu ho vystihuje slovo jeskyně. Původ slova grotta je ale řecký – crypta (krypté). Sami si určitě domyslíte, co znamená. Řekové jím označovali skrytý prostor. Grotta může být přírodní, obvykle jsou takto pojmenovány malé jeskyně u zdrojů vody.
Grotta ale bývá i uměle vytvořená ve formě jeskynního výklenku v zámeckých zahradách nebo ve sklepních či přízemních prostorách zámeckých budov. Většinou je renesančního nebo barokního původu a sloužila pro pobavení a odpočinek šlechty. Stěny umělé jeskyně bývají vyzdobeny vsazenými lasturami, plastikami nebo umělými krápníky, aby byl dojem co nejlepší.
Grotta v zámku Lednice
Také zámek Lednice se může pyšnit umělou jeskyní. Je samostatným prohlídkovým okruhem na zámku. Grotta byla vybudována v poslední třetině 17. století v zámeckém sklepení. Její součástí jsou umělé krápníky vytvořené štukovou technikou. Tehdejší tvůrci si vypomáhali tak, že nanášeli omítku na kostry, špalíčku z dubu nebo na rákos.
Zámek Lednice. Foto: Pixabay
Grotta na zámku Zásmuky
Zámek Zásmuky leží v okrese Kolín ve stejnojmenné obci. Vybudovaný byl na místě gotické tvrze, jejíž zbytky jsou dochované v zámeckém sklepení. Současný areál zámku tvoří Starý zámek, Nový zámek a zámecký park s grottou. Tou je nevelká stavba s půdorysem obdélníku, kterou lze označit jako zahradní pavilon, jenž má na východní fasádě dochovanou ornamentální mozaiku z oblázků.
Lurdská grotta v Massabielle
Zatímco výše uvedené grotty jsou umělého původu, ta lurdská je přírodní. Jedná se o jeskyni pojmenovanou jako Massabielle. Nachází se v jihofrancouzské obci Lurdy, která leží v podhůří Pyrenejí. Svatyně v Lurdách je nejnavštěvovanějším katolickou svatyní na světě, a to díky osmnácti zjevení Panny Marie, ke kterému zde došlo v roce 1858. V této době byla jeskyně Massabielle daleko za městem. Dnes je tento skalní útvar již součástí Lurd. Hlavní hrdinkou zjevení byla francouzská dívka Bernadette Soubirous, jež na základě indicií, které dle zjevení získala, objevila v jeskyni vodu považovanou za zázračnou a uzdravující nemocné.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/umela-jeskyne-grotta-v-lednici; https://en.wikipedia.org/wiki/Sanctuary_of_Our_Lady_of_Lourdes
Lurdská grotta Massabielle. Náhledové foto autor: Brunner Emmanuelle; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Grotte_Massabielle.jpg
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.