Co dělat, když vás na vašich toulkách přírodou kousne zmije obecná

To si tak chodíte po louce a pozorujete zdejší život a cvrkot, když najednou ucítíte pichlavé bodnutí v lýtku. Divíte se, co se to stalo, a ona to byla zmije, která vás kousla. Než začnete panikařit a shánět se po protijedu, zjistěte si, co v takové situaci vlastně dělat. Pro koho jsou zmije nebezpečné?

Zmije je nejrozšířenější suchozemský had na světě

I v tuzemsku žije nejběžnější had, na kterého můžete kdekoliv ve světě narazit. Je jím zmije obecná, jejíž domovinou je prakticky celá Evropa a velká část Asie. Poznáte ji docela snadno podle typické klikaté tmavé kresby na jejím hřbetě. Zmije je dlouhá maximálně 80 centimetrů, jen výjimečně dorůstá až jednoho metru. V České republice je zmije obecná chráněná jako kriticky ohrožený druh. Proto ne abyste ji začali mlátit klackem po hlavě, až ji někdy naživo v přírodě uvidíte. Zmije je plachá a bude se vám snažit vyhnout. Útočí jen tehdy, kdy se cítí ohrožená. Třeba když jí šlápnete nechtěně na ocas.

Pro koho je zmijí jed nebezpečný

Jed, který zmije obecná produkuje, má za cíl usmrtit malé obratlovce, které zmije s chutí loví. Za normálních okolností zmijí kousnutí člověka neohrozí, protože jedu má poměrně málo. Riziková ovšem může být pro malé děti do 10 kg, staré a nemocné osoby. Nejjedovatější zmije, tzv. bosenská, žije na Balkáně, ale ta má specifické složení jedu.

Foto: Pixabay

Jak se projevuje kousnutí od zmije

Kousanec od zmije poznáte podle dvou malých ranek, které časem získají nafialovělý lem. Obsahuje-li rána  jed, vzniká otok s bledým centrálním místem. Ten může být doprovázený dechovými potížemi, případně infekcí, zanesenou do rány. Uštknutý člověk se cítí slabě, na zvracení, může mít zvýšenou tepletu, žízeň, bolest břicha, ba i průjem. A alergiků bohužel někdy dochází k anafylaktickému šoku s rychlým poklesem tělesného tlaku, zrychleným tepem a poruchou vědomí. V tomto případě je pochopitelně nutné ihned začít jednat.

Na škrtidlo zapomeňte

První pomocí při uštknutí zmijí obecnou je znehybnění končetiny. Činnost svalů při pohybu by totiž zvyšovala vstřebávání jedu do krevního oběhu. Ideální je použít bandáž končetiny k tělu – nejlépe tedy ovázat ji nad místem, do které se zmije zakousla. Škrtidlo by se používat nemělo, protože ohrožuje končetiny zastavením přítoku krve a nedostatkem kyslíku. Pomáhá také chladný obklad, dezinfekce rány. Rozhodně ránu nevyplachujte ani nevysávejte. Poraněnou osobu je třeba co nejrychleji dopravit k lékaři, který pak rozhodne o dalším postupu.

Zdroj: https://www.nemocnicepk.cz/zmije/

Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.