Cividale del Friuli: Nezapomenutelný zážitek pro milovníky historie a kultury

Sedmnáct kilometrů od italského Udine na severovýchodě země se na úpatí východních Alp nachází město Cividale del Friuli. Do Slovinska je to odtud, co by kamenem dohodil. Místo má bohatou historii, jež se vepsala i do jeho architektonických památek. Turisty láká především jeho historické centrum. Kdo se rád toulá středověkými uličkami, tak zde k tomu bude mít příležitost. Zvláště, když město navštíví v době oslav svátku jeho patrona. 

Historie města

Cividale del Friuli je spjato se jménem Julia Ceasara, který město v roce 50 př. n. l. založil. Už v předřímské době tu ale bylo keltské osídlení a lidé tu žili dokonce v neolitu. Základy hradeb, vybudovaných na obranu města po jeho založení, jsou dodnes patrné. Ironií osudu ale je, že rozmachu se místo dočkalo až po pádu východořímské říše. V roce 568 si například Langobardi z něho udělali hlavní město.

V 8. století se zde usídlili Frankové a v letech 773 až 1031 v Cividale pobývali biskupové z Akvileje, než se ve 12. století přemístili do Udine. Od 15. století patřilo město Benátské republice a Habsburkové zde pak vládli po napoleonských válkách. V roce 1866 si obyvatelé Cividale del Friuli vymohli připojení k Italskému království.

Bazilika na náměstí Piazza del Duomo

Tak dlouhá historie je na vývoji města znát. Zajímavé je především jeho centrum – náměstí Piazza del Duomo. Tomu vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená v 15. a 16. století na místě zřícené bývalé katedrály akvilejského patriarchátu, kterou takto poškodilo zemětřesení v roce 1348. Se stavbou trojlodní baziliky se začalo již v polovině 15. století ve stylu benátské gotiky, jenže práce trvaly dlouho a její stavitel stihl během nich zemřít.

Stavba byla na delší dobu zastavena a město se k ní vrátilo o století později. Tentokrát se do podoby sakrální stavby vepsaly i renesanční prvky. V 18. století prošel její interiér rekonstrukcí a celá bazilika dále musela být zrekonstruována po zemětřesení v roce 1976. K bazilice patří Křesťanské muzeum, které skrývá zajímavé sochařské památky až z 8. století.

Přečtěte si: Také italská Sermoneta vám nabídne středověké pamětihodnosti

Umělá jeskyně vytesané samotnými Kelty

Město Cividale del Friuli se pyšní také unikátní keltskou památkou, kterou je umělá jeskyně vytesané do skály starými Kelty. Jeskyně měla náboženský účel, k čemuž sloužily i velké kamenné busty. Římané po založení města obřady zrušili a z jeskyně si udělali vězení.

Tempietto longobardo

Starší než bazilika na náměstí Piazza del Duomo je Tempietto longobardo neboli oratoř Santa Maria, kterou nechali v 8. století postavit vládnoucí Langobardi. Součástí tohoto chrámu jsou zdobené fresky a vysoké reliéfní štukové sochy světců nesoucí i byzantské motivy. Díky své jedinečnosti byl chrám zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Ďáblův most. Foto: Aconcagua, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cividale_0904_Duomo_and_Ponte_del_Diavolo.jpg

Ďáblův most

Kromě zmíněných sakrálních staveb se město může pochlubit i Ďáblovým mostem z 15. století přes řeku Natisone, kterým se vstupuje do starého města. Ponte del Diavolo prý podle zdejší pověsti postavil samotný satan, protože místním se to nedařilo.

Svátek svatého Donáta

Do města Citavile del Friuli se vyplatí jet v srpnu, kdy se zde konají oslavy na svátek svatého Donáta, jenž je jeho patronem. V příštím roce termín oslav vychází na 21. srpna 2025. Město na Palio di San Donato na sebe bere středověkou podobu, obyvatelé se oblečou do tradičních středověkých oděvů, na stěnách domů září pochodně. Nechybí středověké divadlo, různé veselice, průvody a samozřejmě i středověká hudba a dobré jídlo a pití podle starých receptů.

Zdroj: https://www.girofvg.com/palio-san-donato-cividale-2024, mapy.cz

Cividale del Friuli. Náhledové foto: Zairon, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cividale_del_Friuli_Blick_von_der_Teufelsbr%C3%BCcke_auf_die_Alpen_3.JPG

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.