Čína je k vlastní vesmírné stanici zase o krůček blíž, její jméno však budí rozpaky

Možná jste v posledních dnech zaregistrovali, že se Čína snaží o výstavbu vlastní čínské vesmírné stanice a 30. dubna vyletěla v tomto směru k nebi první vlaštovka. Jde o hlavní modul této stanice pojmenovaný Tianhe, což znamená v překladu „nebeská harmonie.“

Mělo by jít o první krok programu, jehož cílem je dokončení základní konstrukce stanice do konce roku 2022. Pokud by vás zajímaly podrobnosti, pak modul Tianhe vynesla do vesmíru nosná raketa Long March-5B Y2, které startovala z kosmodromu Wen-čchang. Ten najdete na mapách na pobřeží jihočínské provincie Chai-nan.

11 misí jako cesta k úspěchu

Jde o první z celkem 11 plánovaných letů, jež se má o výstavbu vesmírné stanice postarat. Modul Tianhe bude mít své na nízké oběžné dráze Země a stane se základní kamenem budoucí stanice, nesoucí název Tiangong, což v čínštině znamená „nebeský palác“.

Kromě stanice se na oběžné dráze bude nacházet také laboratoř a jde o „důležitý hlavní projekt, který by měl posílit pozici země v oblasti vědy a technologie stejně jako ve vesmíru,“ jak řekl čínský prezident Si Ťin-pching řekl Si ve svém poselství.

vesmir

Foto: Pixabay

Otevřené místo pro experimenty

Ovšem nemyslete si, že celé místo bude sloužit jen čínským vědcům, země má v tomto ohledu docela jiné plány. Ráda by přivítala i zahraniční astronauty a má v plánu rozjet i globální spolupráci na vědeckých experimentech. Tedy podle vyjádření Hao Chuna, ředitel Čínského úřadu pro kosmické inženýrství s lidskou posádkou.

„Čína a Kancelář OSN pro vesmírné záležitosti spolupracovaly na aplikacích využití čínské vesmírné stanice. Podepsali jsme smlouvu,“ řekl Hao v exkluzivním rozhovoru pro CGTN. A výběr projektů už je v plném proudu. Zatím bylo vybráno celkem devět projektů kupříkladu z Francie, Německa nebo Itálie.

„V budoucnosti se čínských letů do vesmíru budou určitě účastnit i zahraniční astronauti, kteří budou pracovat a žít na vesmírné stanici. Někteří zahraniční astronauti se už letů účastní a učí se čínsky,“ řekl ještě ředitel Hao.

 

Zdroj: Protext

Náhledové foto: www.youtube.com/watch?v=WHdkt9ncb9M

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.