Čím si zatopit na chatě, aby vám bylo opravdu teplo – ne všechno dřevo se k tomu hodí
Čím si zatopit na chatě, aby vám bylo opravdu teplo – ne všechno dřevo se k tomu hodí. Pokud jste jako já, vyrostli na vesnici, učila vás nejspíš babička nebo děda zapalovat v kamnech. Je to celkem věda, aby začala kamna hřát a zároveň nebyl z domu jeden velký „uďák“.
Kdysi se topilo v kamnech nebo v kachlácích, z ryze praktických důvodů. V dnešních dnech se k těmto metodám vytápění vracíme ať už opět z praktických, ekonomických či estetických.
Čím se topí v kamnech
V krbu budete topit dřevem a v kamnech, podle typu uhlím nebo dřevem. Jakým dřevem topit v kamnech, kdy a proč je námět tohoto článku.
Teplo z krbových kamen poměrně rychle a efektivně ohřeje místnost, vytvoří příjemnou atmosféru a pohled do plamenů je velmi uklidňující.
Jaké dřevo dát do kamen, aby nastala ta krásná, uklidňující atmosféra?
Foto: Pixabay
Nejprve je třeba zatopit
Prvním a tedy i velmi důležitým krokem je zatopit a nevyudit. Když jsem byla malá, moje babička dělala v létě „vozaničky“, kterými potom zatápěla. Jednalo se o březové proutí, smotané do úhledného uzlu. Jak jistě víte, bříza hoří i mokrá, takže to mělo své opodstatnění.
V dnešní době si můžete koupit tekuté nebo pevné podpalovače, které vám první zapálení velmi usnadní. Co si tedy připravit k podpálení:
-
Sirky
-
Podpalovač z dřevité vlny
-
Dobře vyschlá dřevěná polena
-
Jedlová polínka – drobnější
Nejprve naskládejte do kamen polena, potom jednu část polínek, podpalovač a druhou část polínek. A stačí zapálit pomocí sirek.
Pozor, poprvé mohou kamna nevábně zapáchat z důvodu natření vnitřního prostoru lakem, který se při prvním topení vypaluje. U prvního podpalování proto nepoužívejte noviny.
Jaké dřevo je vhodné k topení
K topení je vhodné v podstatě jakékoliv místní dřevo, nicméně každé má své pro a proti a je vhodné ho různě používat.
Dřevo musí být ideálně vyschlé. Nejméně pod 20% vlhkosti, ideál je ovšem mezi 10-15%. Pokud sušíte dřevo venku, tak ideálně suché bude tvrdé dřevo po 2 až 3 letech. Pokud jej ovšem máte správně uskladněné.
-
Tvrdé dřevo – habr, buk nebo dub – je výhřevnější a déle vydrží
-
Měkké dřevo – borovice, bříza nebo smrk – hoří rychleji, je vhodnější na podpalování
Ideální je mít zásobu jak měkkého tak tvrdého dřeva. Měkkým dřevem rychleji podpálíte a potom budete oheň a teplo domova udržovat dřevem tvrdým.
Zdroje: https://krbypelant.cz/jakym-drevem-topit-krbovych-kamnech/, https://www.centrumvytapeni.cz/blog/jak-spravne-topit-v-krbovych-kamnech-na-drevo/https://www.rvf.eu/blog/jak-topit-v-krbovych-kamnech/, https://www.krbylevne.cz/advisor/priprava-dreva-na-zimu-a-topeni-v-kamnech-klic-k-uspornemu-a-ekologickemu-vytapeni
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.