Chystáte se do zahraničí? Myslete včas na pojištění vozidla

Auto

Ať už jezdíte do zahraničí za prací, nebo na dovolenou, vždy existuje riziko, že se stanete účastníkem dopravní nehody. Jak v takovém případě postupovat? A proč se vyplatí sjednat si alespoň krátkodobé havarijní pojištění?

Zkontrolujte si platnost povinného ručení

Než vyrazíte na dovolenou, ujistěte se, že vaše povinné ručení platí ve všech zemích, kterými budete projíždět, včetně cílové destinace. V zemích Evropské unie byste problém mít neměli. V některých zemích mimo EU si však budete muset sjednat takzvané hraniční pojištění.

Krátkodobé havarijní pojištění se vyplatí

Vzhledem k tomu, že povinné ručení kryje pouze škody na majetku a zdraví třetích osob, není od věci sjednat si rovněž havarijní pojištění. Budete tak mít jistotu, že vám pojišťovna proplatí také škody vzniklé na vlastním vozidle, a to nejen následkem autonehody, ale také střetu se zvěří, vandalismu nebo třeba živelní pohromy.

Jestliže havarijní pojištění nemáte, doporučujeme zvážit alespoň jeho krátkodobou variantu. Při jeho sjednávání si nezapomeňte ověřit územní platnost, výši pojistných limitů a rozsah asistenčních služeb.

Tip: Kromě krátkodobého havarijního pojištěníhavarijního pojištění se nabízí ještě jedna možnost a tou je připojištění vozidla v rámci cestovního pojištění. V podstatě se jedná o rozšířené asistenční služby v zahraničí.

Na co si dát pozor

Před odjezdem do zahraničí si prostudujte pojistné podmínky u povinného ručení a havarijního pojištění a zjistěte si, na co máte v případě autonehody nárok. Kromě toho si nezapomeňte zkontrolovat již zmíněnou územní platnost jak povinného ručení, tak havarijního pojištění.

Jak postupovat v případě nehody v zahraničí

Jestliže se v zahraničí stanete účastníkem dopravní nehody, zachovejte chladnou hlavu. Zapněte výstražná světla, oblékněte si reflexní vestu a místo nehody viditelně označte pomocí výstražného trojúhelníku. Pokud je to potřeba, poskytněte zraněným osobám první pomoc a přivolejte záchrannou službu.

Kdy je třeba přivolat policii

Policii přivolejte, dojde-li při nehodě k úrazu nebo vyšší škodě na majetku, případně v situaci, kdy se účastníci nehody nejsou schopni dohodnout na jednotném znění jejího průběhu.

Přivolaní policisté následně zajistí záznam o nehodě včetně detailní dokumentace. Vyhotovený dokument si nejprve důkladně přečtěte a podepište ho pouze tehdy, pokud mu rozumíte a souhlasíte s ním.

Jak sepsat záznam o dopravní nehodě v zahraničí

Jestliže se autonehoda obejde bez přivolání policie, záznam o dopravní nehodě musíte vyhotovit sami. Za tím účelem použijte evropský formulář záznamu o dopravní nehodě, pokud ho nemáte, postačí list papíru. Záznam o nehodě v takovém případě musí obsahovat:

  • údaje o účastnících nehody (jméno, příjmení, adresa trvalého bydliště, číslo zelené karty),
  • údaje o vozidlech (značka a typ, SPZ, VIN kód a další),
  • popis nehody (čas, místo, příčina, průběh, následky, nákres),
  • podpis všech účastníků.

K formuláři je třeba doložit také fotodokumentaci. Kromě celkových záběrů místa dopravní nehody by měly být její součástí snímky veškerých škod způsobených na vozidlech i majetku.

Kdy pojišťovně oznámit pojistnou událost

Jste-li poškozeným, pojistnou událost hlásit nemusíte. Vzniklou škodu uhradí pojišťovna viníka nehody. Avšak jste-li viníkem nehody, škodu neprodleně nahlaste. Pojišťovna za vás poškozenému uhradí vzniklou škodu do výše sjednaného pojistného limitu. Je-li škoda vyšší, zbytek doplatíte ze své kapsy.

A jak je to se škodami na vlastním vozidle? Ty vám pojišťovna uhradí pouze v případě sjednaného havarijního pojištění.

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.