Chřiby na východní Moravě skrývají zajímavá místa pro pěší i cyklisty

Rozhodli jste se kvůli koronavirové pandemii strávit svoji dovolenou v tuzemsku? V České republice je spousta krásných míst a nemusí se jednat ani o ta, která jsou hojně navštěvovaná. Na východní Moravě mezi městem Kyjov a obcí Kvasice se rozkládá vrchovina Chřiby se svým typickými třemi vrchy Buchlov, Modla a Holý kopec a s nejvyšším vrcholem Brdo. Čekají vás tu příjemné procházky přírodou a narazit můžete nejen na zachovalý hrad, ale také na pamětník bojů na konci druhé světové války, středověkou zříceninu či rozhlednu s výhledem do okolí.

Chřibské přírodní rezervace a památky 

Chřiby tvoří přirozenou hranici mezi Slováckem a Hanou. Na jejich území se nachází řada chráněných území a přírodních rezervací – Holý kopec, Moravanské lúky, Ocásek, Smutný žleb. Najdete tu ovšem i přírodní památky, takže nudit se zde určitě nebudete. Za zmínku stojí například Barborka, jež se nachází na kopci Modla naproti Buchlova. S přírodní památkou Budačina se zase pojí lidová pověst o zbojnících Ondrášovi a Jurášovi, kteří zde nalezli úkryt v jeskyni ve skalách, odkud vyráželi bohatým brát a sobě dávat.

BarborkaZdroj obrázku: Wikimedia Commons.org

Turistická chata Bunč na hřebenu Chřibů

Jestliže budete hledat místo, kde byste mohli spočinout, občerstvit se nebo se dokonce ubytovat, pak se nabízí Lesní penzion Bunč. Původně turistická útulna Bunč byla vybudována už v roce 1921 Klubem českých turistů. Za druhé světové války se stala v dubnu 1945 dějištěm přestřelky mezi německými příslušníky gestapa a partyzány z brigády Jana Žižky. Dnes je nově zrekonstruovaná a nabízí standardní ubytování i možnost stravování.

 

 

Penzion BunčZdroj obrázku: Wikimedia Commons.org

Z Bunče na Brdo pěšky i na kole

Penzion Bunč je ovšem i výchozím bodem pro procházku na kamennou rozhlednu na nejvyšším vrcholu Chřibů, jímž je vrchol Brdo. Příjemná vycházka vám nezabere příliš času a v pohodě ji zvládnou i malé děti, protože převýšení není nijak závratné. Kamenná rozhledna na Brdu stojí od roku 2004. Tyčí se do výšky 24 metrů a nabízí úchvatný výhled do okolí – třeba na hrad Buchlov. Až do 70. let 20. století tu stávala pouze dřevěná rozhledna.

CimburkZdroj obrázku: Wikimedia Commons.org

Kulturní památka zřícenina hradu Cimburk

Asi 4 km na východ od obce Koryčany na milovníky středověké historie čeká zřícenina gotického hradu Cimburk, který už na počátku 18. století byl bohužel opuštěný a postupně chátral do dnešního stavu. Našli se však příznivci hradní zříceniny, v občanském sdružení Polypeje, kteří se pustili se do jeho záchrany. Vydat se ke zřícenině Cimburk můžete z obce Koryčany, kde výchozím bodem je kostel svatého Vavřince. Půjdete po zelené trase něco přes dvě hodiny. Po 6,7 km byste měli dojít k hradu. Jedná se celkem příjemnou procházku s převýšení okolo 300 metrů. Cestou budete míjet Pečínkovu skálu, ukrytou v lesích, k níž se váže pověst o lapkovi, který v těchto místech před dávnými lety působil.

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons.org

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.