Chorvatské koloseum strčí do kapsy i to římské a za všechno může milenka

Římský amfiteátr v Pule zná bohužel málokdo. A to i přesto, že se může svou impozantností bez obtíží rovnat tomu, který najdeme v Římě. Největší přístav Istrie Římany zaujal a není divu, že se sem rozhodli přinést i svou jedinečnou kulturu.

Město důkladně opevnili a postavili tu mimo jiné třeba i vítězný oblouk, chrámy, dvě divadla a samozřejmě také nezbytný amfiteátr. Finální úpravy, které mu dodaly jeho současnou velkolepost, pochází z 1. století našeho letopočtu.

Za všechno může milenka

Caenida, pulská milenka císaře Vespasiána, totiž nebyla se vzhledem místního kolosea spokojena. Chtěla, aby se vyrovnalo těm římským – a jak se můžete na vlastní oči přesvědčit, jejímu přání bylo rozhodně vyhověno. Velkolepě působí už na první pohled, protože stojí na malé vyvýšenině a tvoří ho arkády se 72 oblouky.

Foto: Pixabay

Chodit dovnitř vlastně není třeba

Chcete-li si ho prohlédnout důkladně, nevyhnete se zaplacení vstupného. Není sice vysoké – ale v konečném důsledku tak trochu zbytečné. Vše podstatné totiž uvidíte i zvenčí – prostor uvnitř se totiž před vámi bude díky velkým průhledům rozkládat jako na dlani. A pokud si budete chtít dopřát pěší procházku, obejdete celou stavbu asi za deset minut.

Cenný mramor málem skončil v Benátkách

Ale nechybělo mnoho a Pula vůbec nemusela své koloseum mít. Když totiž zdejší oblasti vládli Benátčané, mramor použitý na stavbu toto kolosu se jim líbil. A to tak moc, že ho chtěli použít na opravu budov ve svém chátrajícím městě. Naštěstí z celého plánu nakonec sešlo – i kvůli příliš velké logistické národnosti. A nedocházelo ani k velkému rabování od místních obyvatel, kterému padly za oběť mnohé jiné římské památky. A to je rozhodně štěstí.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.chorvatsko.cz/tema/pula_arena.html

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.