Chcete si v Kjótu vyfotit gejšu? Už to nebude tak snadné
Kvůli neukázněným turistům se zpřísňují pravidla po celém světě. A nově mezi místa s leckdy poněkud zajímavými restrikcemi přibylo i Kjóto, které se tak snaží ochránit několik málo posledních gejš, žijících v jeho katastru.
Pokud jste někdy měli tu čest s pravou gejšou (a nikoli jen s její napodobeninou v kostýmu, která se ochotně a za nemalý peněz vystavuje všem hledáčkům fotoaparátů), víte, že jde o stvoření poměrně plachá. Nedávají se vidět, luxusními auty jezdí až před brány podniků (ty tam jsou časy, kde se bez zábran pohybovaly volně po ulici), a pokud se vám přece jenom podaří je vyfotografovat, často za vámi přijdou s prosbou o smazání pořízeného snímku.
Gejši a nevychovaní turisté
Když gejša řekne ne, měli byste její přání respektovat. To ovšem platí o všech lidech, které si takříkajíc chcete zvěčnit na památku. Ovšem bohužel ne vždy jsou tato nepsaná pravidla dodržována. A právě proto je v Kjótu na ten příslovečný papír opravdu dali.
Důvodem měla být nedávná událost, kdy na soukromé ulici obtěžovala skupina turistů gejšu a její učednici maiko. Došlo nejenom k nepovolenému focení, ale údajně také k sahání na šaty a šperky na hlavách (mimochodem kimona bývají dost často hedvábná a jejich čištění není zrovna levná záležitost).
Kolik zaplatíte, když si gejšu bez dovolení vyfotíte
Ode dneška tedy v Kjótu platí jediné pravidlo: Ptát se, ptát se a ptát se. Pokud mít souhlas fotografované gejši nebudete nebo ji budete jakkoliv obtěžovat, můžete od policie dostat pokutu až ve výši 2 100 korun.
Jde o celkem pochopitelné opatření vzhledem k tomu, že gejš v Japonsku od konce druhé světové války ubývá a nezískají-li dostatečnou ochranu, budeme se moci brzy na jejich půvab dívat už jen v historických knihách. A to by byla rozhodně škoda, byť třeba fotografie od takového Joe Hlouchy rozhodně nejsou k zahození.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.