Chcete si v Japonsku uříznout ostudu? Ptejte se na Fudžijamu

Kdo by tenhle komolý symbol země vycházejícího slunce neznal? Její posvátná úbočí se tyčí uprostřed pobřežní nížiny ostrova Honšú až do výše 3 776 metrů, a díky charakteru okolní krajiny je tahle nádherná hora viditelná skutečně odkudkoliv. Tedy pokud ji zrovna neobklopuje neprostupná mlha a mraky, což se děje dost často.

Fudžijama, Fudžijáma a další zkomoleniny

Chcete se blýsknout svojí začínají japonštinou? Pak určit tušíte, že jama znamená hora. Ovšem pozor, samotní Japonci tento znak čtou mnohem častěji san. Takže když už, tak Fudžisan. Znalci oblíbené „Fudži no jama“ je spíše básnický výraz, stejně jako Fudži no Takene a další. Podle některých teorií pochází její jméno z řeči národa Ainů, kteří ji uctívali jako první.

Fudži je vlastně sopka – aktivní

Je to tak. Naštěstí naposledy soptila v roce 1707, ovšem tak mohutně, že její popel doletěl i do sto kilometrů vzdáleného Tokia. I dnes je považována za aktivní, ovšem s velmi malou pravděpodobností výbuchu.

fuji1

Podívat se tak můžete až k jejímu kráteru, obklopenému šesti hrboly, poeticky nazývanými „šest okvětních plátků Fudži.“ Na vrchol vede šest cest, ale i pohodlná lanovka. Ta však není doporučena epileptikům, kardiakům a astmatikům, protože vede nad dosud aktivními lávovými poli, jejichž výpary by chronicky nemocným osobám nemusely dělat dobře.

Věděli jste, že: do roku 1868 mohli vystoupat na Fudži pouze muži?

Kdy si vyšlápnout na Fudži

Žádný skutečný fanoušek Japonska si tuhle podívanou nemůže nechat ujít. Vsadit můžete na individuální výšlap i program cestovní kanceláře. Ideálním obdobím je červenec a srpen – tehdy jsou v jejím okolí otevřeny všechny horské chatky, ubytovací centra a další zařízení. Ovšem připravte se rovněž i na nápor turistů. Vždyť ročně ji navštíví až 80 milionů návštěvníků.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.