Cestujeme letadlem: Je lepší sedět u okna, nebo u uličky? Výsledek vás možná překvapí
Cestování na palubě letadla patří k těm příjemnějším a rychlejším způsobům přemisťování z místa na místo. Do některých destinací se ani jinak nedostanete. Zkušení cestovatelé už vědí, jak to na letišti chodí a jaké místo k sezení si mají třeba vybrat. Těm ostatním poradíme.
Na letiště aspoň dvě hodiny před odletem
Na vlakové nádraží se můžete dostavit klidně i minutu před odjezdem vlaku. Budete-li mít štěstí, vlak stihnete. Chce to mít pochopitelně dopředu koupenou jízdenku, abyste se nemuseli zdržovat u pokladny. U létání je to jinak. Odbavovací přepážky zpravidla otevírají dvě hodiny před odletem. V této době byste již na letišti měli být, protože odbavení končí nejpozději 40 až 30 minut před plánovaným časem odletu daného letadla.
U odbavovací přepážky
K odbavení je třeba mít k dispozici cestovní doklady (pas, občanský průkaz), letenku, voucher či rezervační kód v případě některých charterových letů, případně vízum, je-li nutné. Svá zavazadla položíte na pás u odbavovací přepážky. Když překročíte váhový limit zavazadla, je to sankcionováno poplatky. Po odbavení budete mít v ruce palubní vstupenku do letadla a doklad o odbavení zavazadel.
Projdete bezpečnostní kontrolou a hurá do odletové haly. Poletíte-li do třetích zemích, tak vás čeká ještě pasová kontrola. Asi půl hodiny před odletem vašeho letu vás letištní rozhlas vyzve, abyste se dostavili ke gatu (východu). Potom nastoupíte do letadla, přičemž je třeba se jeho personálu prokázat palubní vstupenkou a průkazem totožnosti.
Foto: Pixabay
Kam si v letadle raději sednout?
Jestliže poletíte ekonomickou třídou, tak mnoho místa okolo sebe na sedadle mít nebudete. Zejména na dlouhých letech je to poměrně nepříjemné. I když budete sedět u okna, a mít hezký výhled ven, tak za nějakou dobu pocítíte, že byste se potřebovali protáhnout. Vyřešit to můžete samozřejmě návštěvou toalety.
Ti chytřejší si ale raději vybírají místa u uličky, kde mají možnost tělo rozpohybovat, aniž by museli rušit své spolucestující. Pohyb je při dálkových letech přitom hodně důležitý, protože se jím eliminuje riziko vzniku žilních trombóz. Ze sedadla u uličky lze kdykoliv vstát a protáhnout si nohy, a tím předcházet případných zdravotním problémům.
Zdroj: https://www.businessinsider.com/aisle-seats-are-better-than-window-seats-on-flights-2024-1; https://www.fischer.cz/informace-pro-klienty/informace-pro-cestovani-letadlem
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.