Turisté by měli počítat s tím, že ceny za jejich cestovatelské zážitky porostou
Hlavní letní turistická sezóna v roce je za námi. Byla ve znamení všudypřítomných davů v atraktivních destinacích, což nepřidalo na radosti místním. Ti se tomu často postavili na odpor, jak o tom svědčí protesty lidí na Kanárských ostrovech, na Mallorce, v Barceloně. S overturismem ovšem souvisí i zavedení poplatků za vstup do oblíbených prázdninových míst. Jak se bude situace v turistickém průmyslu nejspíš vyvíjet?
Turisté nejsou všude vítáni
Přestože jsou protesty místních proti záplavě turistů v místě jejich bydliště spojeny především s prázdninovými destinacemi u moře, tak na negativní vliv masového turismu v zimních destinacích se snažila upozornit i protestní akce v hlavním městě Laponska. Je zřejmé, že pokud se něco nezmění, tak se i v příštím roce budou opakovat stejné problémy – hlava na hlavě, negativní vliv turismu na místní obyvatele i životní prostředí.
Bohužel cestovní ruch není jednoduché regulovat, protože je provázaný s řadou faktorů, které ho ovlivňují – například prázdniny dětí v určitém regionu a s tím spojený masový odjezd turistů k moři v konkrétní době. Přesto se s tím dá něco dělat, což je ovšem často v rukou místních samospráv. A ty se začínají snažit.
- Příkladem je pobytová taxa v Benátkách v ceně 5 EUR (asi 125 Kč) za jednodenní vstup.
- V návrhu je zavedení prodeje vstupenek v ceně 2 EUR (asi 50 Kč) na ikonickou fontánu di Trevi v Římě, jejíž výtěžek by šel na její údržbu.
- Jestliže byste rádi navštívili Bhútán, tak ten uvažuje o zvýšení denního poplatku na 200 USD (asi 4 500 Kč). To už si některý turista rozmyslí, jestli mu návštěva tohoto exotického státu na úpatí Himálaje stojí za to.
- Vstupní poplatek pro zahraniční turisty bude zvyšovat i Nový Zéland, a to z částky 35 NZD na 100 NZD (tedy až na 1 450 Kč).
Přečtěte si: Psychologie prodeje: Jak obchodníci ovlivňují vaše rozhodnutí
Problémem jsou krátkodobé pronájmy
Velká města a zároveň atraktivní turistické destinace začínají s regulací krátkodobých pronájmů, jaké nabízí například Airbnb. V New Yorku je chtějí zcela postavit mimo zákon, Barcelona je chce do roku 2029 úplně zakázat. Jistě se k nim přidají další místa, aby tento trh s krátkodobými pronájmy poněkud zkrotila. Vede to totiž pouze ke zvýšení nájmů pro místní obyvatele, případně k nedostatku nájemního bydlení. A to zase způsobuje jejich nespokojenost a nevraživost vůči turistům.
Popřemýšlejte nad výběrem místa pro svou dovolenou
Je zajímavé, že turisté nejčastěji navštěvují místa, která patří mezi nejznámější a nejvíce se jim dostává pozornosti ze strany médií. Přitom ale existují i jiná, neméně atraktivní, přitom však stojící mimo zájem turistů. Zde by určitě cestovatele přivítali s otevřenou náručí, aby jim pomohli naplnit obecní kasu.
Burgos, Španělsko. Foto: Pixabay
Zmínit lze třeba španělský region Burgos a městečko Santo Domingo de Silos na severu Pyrenejského poloostrova. Jednak se tu nachází románský benediktinský klášter z 10. století a jednat se v kraji natáčel film Hodný, zlý a ošklivý z roku 1966. Možná si vzpomínáte na známou závěrečnou pistolnickou scénu na hřbitově Sad Hill, která zde také vznikla. Přitom hřbitov s 5 500 náhrobky v soustředných kruzích vlastně doopravdy neexistuje. Vznikl pouze pro potřeby natáčení. A příznivci spaghetti westernů sem již začínají jezdit.
A takových něčím zajímavých míst je všude na světě habaděj. Platí přitom, že evropští turisté jsou přístupnější k návštěvám méně známých destinací, zatímco turisté z arabských zemích nebo Číny dávají přednost klasickým zážitkům z prověřených míst.
Zdroj: https://www.bbc.com/travel/article/20240925-the-summer-that-tourism-fell-apart, mapy.cz
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.