Cestování a mikrospánek: Co dělat, abyste se mu za volantem ubránili
Poznávání jiných končin patří k oblíbené volnočasové aktivitě. Lidé cestují nejen v tuzemsku, ale také za hranice do exotických krajin. Běžným dopravním prostředkem je vlastní automobil, jenž patří k těm nejpohodlnějším způsobům, jak se dopravit do cíle cesty. Co ale dělat, když na vás jde za volantem spánek?
Únava či monotónní činnost často k mikrospánku vedou
Řízení vozidla k cestování patří, pokud nevyužijete některý z veřejných dopravních prostředků. Posadit rodinku do auta a vypravit se na výlet je příjemným vyplněním nedělního odpoledne. V automobilu ale člověk vyráží na daleko delší trasy, než je návštěva turistické atrakce v blízkém okolí. Mnoho rodin vyráží pravidelně k Jaderskému moři do Chorvatska. Ideální je, když se při řízení mohou střídat dva řidiči. Pokud to nejde, pak je na místě dodržovat určitá pravidla, aby se řidič vyvaroval nebezpečnému mikrospánku. Ten ho ostatně může překvapit i v tuzemsku. Stačí nevyspalost a únava nebo monotónní činnost – třeba řízení auta na dálnici.
V autě. Foto: Pixabay
Proč je mikrospánek tak nebezpečný?
Pro mikrospánek platí, že průměrně trvá obvykle mezi 3 až 15 sekundami. Takto málo stačí, aby došlo za volantem k nebezpečným situacím, jež mohou i skončit smrtí. Bohužel. Je důležité si uvědomit, že v mikrospánku řidič nevnímá žádné vnější podněty, tedy ani zvuk, ani to, co se děje v jeho okolí. Trvá to sice jen malou chvilku, ale během ní se toho tolik může udát. Mikrospánku většinou předchází pocit únavy, mohou i pálit oči. Člověk se cítí nepohodlně, může se na sedadle i vrtět, zívat či jinak se protahovat. Pak následuje fáze, kdy najednou usne. Když řidič z mikrospánku procitne, může být dezorientovaný, často také škubne volantem a auto třeba stočí do protisměru.
Jak se mikrospánku účinně bránit?
Když už se při řízení přihodí, že se řidič cítí unavený, je nejjednodušší na chvíli zastavit na nejbližším vhodném místě, třeba odpočivadle či na kraji lesní cesty, a na chvíli se prospat. Káva nebo jiné nápoje s obsahem kofeinu sice na krátko pomohou, ale jen oddálí únavu a mikrospánek se pak dostaví stejně.
V moderních automobilech existují sice asistenční systémy nebo detekce únavy. Často ale dávají falešný pocit bezpečí a spoléhat se jen na ně není právě nejlepším řešením.
Zdroj info: wikipedie.cz
Za volantem: Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.