Českým lesem po Baarově cestě: Připravte se na pořádnou túru

Víte, že větší část pohoří Český les se rozkládá na německém území? Od Šumavy ho odděluje Všerubská vrchovina, nachází se zde chráněná krajinná oblast a převážně ploché hřbety a široká mělká údolí, jež lákají k turistice. Vydejte se po tomto pohoří třeba Baarovou cestou.

Ze Železné až do Capartic

Jméno českého kněze a spisovatele období realismu Jindřicha Šimona Baara si možná vybavíte se vzpomínkami na své základní a středoškolské vzdělávání. Jeho život byl úzce spojený s Chodskem. A po něm je pojmenovaná jedna z turistických cest, která vede krásnou přírodou Českého Lesa. Začíná v obci Železná, kde je silniční hraniční přechod, a končí v Caparticích u Klenčí pod Čerchovem, což bylo Baarovo rodiště. Na mapě je označena červenou barvou, dlouhá je cca 40 kilometrů a zabere asi 10 hodin pěší chůze. Na kole to pochopitelně zvládnete za kratší čas. Na cestě je několik odpočinkových míst a turistických přístřešků. Během túry vyšplháte až do výšky téměř 850 metrů. 

Cestou navštívíte i zaniklé obce

Když si jako výchozí bod stanovíte Železnou, můžete se v obci podívat na Železenský rybník, v jehož blízko leží obora Srdíčko. Asi dvě stě metrů od rybníka je možné se napojit na Baarovu cestu, která je současně cyklistickou trasou č. 36 a 37. Ta se po dvou kilometrech u bodu záchrany DO 031 rozděluje, Baarova cesta pak pokračuje po cyklotrase č. 36. U bodu záchrany leží opuštěný rekreační areál ministerstva vnitra Železná Huť) a zaniklá sklářská osada Eisendorfská huť, v níž se vyhlášené sklo vyrábělo do 30. let 19. století.

Stezka dále pokračuje a dalším jejím cílem po 4 kilometrech chůze bude zaniklá obec Pleš. Zde je možné se podívat na pozůstatky kostela sv. Jana Křtitele, což jsou obnovené obvodové zdi do výšky jednoho metru. Obec byla v 50. letech minulého století v hraniční zóně a kromě budovy hájovny, z níž se stal současný penzion a restaurace Pleš, byla srovnána se zemí stejně jako osada Václav, ležící o 2 km dále. 

Pozůstatky kostela sv. Jana Křtitele, Pleš. Foto: Mapy.cz / Autor: Jiří Tengler

Zpátky do civilizace

Návratem do civilizace pak bude návštěva obce Rybník, která leží na Baarově cestě ve vzdálenosti 6,5 km od osady Václav a jež se vyznačuje nejčistším vzduchem ve střední Evropě. Nachází se zde rekreační středisko Rybník, jež je ideální pro rodiny s dětmi i firemní akce. Po dalších necelých osmi kilometrech narazíte na Vyhlídku Starý Herštejn. Jedná se o zříceninu středověkého strážního hradu ze 13. století s dochovanými pozůstatky okrouhlé věže, příkopů a valů. 

Pak vás ještě čeká dalších téměř 10 km do konečného cíle Baarovy cesty – obce Capartice. Cestou ještě projdete přírodní památkou Skalky na Sádku.

Zdroj info: wikipedie.cz, mapy.cz

Vyhlídka Starý Herštejn. Náhledové foto: Mapy.cz / Autor: Petr Zlatý

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.