Český pár Ilona a Jonáš žijí v jeskyni na Kanárských ostrovech. Jeskyně prý vyjde levněji než pražská garsonka
Ilona Hověžáková (32) s partnerem Jonášem Mazánkem (43) žijí v jeskyni a připouštějí, že možná tak trochu blázni jsou. Ostrovu La Palma se totiž přezdívá blázinec bez střechy.
Ilona před několika lety trpěla nevysvětlitelnými záněty a vysokou horečkou. Jedinou lékařskou pomocí tehdy byla antibiotika. Nic víc lékaři neřešili, natož aby pátrali po příčině zdlouhavé nemoci. Její stav se nelepšil. Pochopila, že záleží jen na ní, když chce, aby se její život ubíral správným směrem.
Ilonu potkává celostní medicína
Ilona byla nastavená změně a jak už to bývá, cesty osudu ji dovedly k celostní medicíně. „Díky ní jsem automaticky začala přemýšlet jinak o svých prioritách, o svém těle a o stylu života,“ vzpomíná na okamžik, který jí nastartoval nový život. Ruku v ruce s ním ovšem přišla i změna myšlení.
„Byla jsem ve stresu, pořád jsem se za něčím hnala. Došlo mi, že pokud se mám cítit dobře, musím tohle změnit,“ sdílí Ilona. Začala hlouběji pronikat do tajů čínské medicíny, změnila stravu, objevila meditace. Kupodivu záněty po několika týdnech odezněly.
To ji přesvědčilo, že jde správnou cestou
Náhoda anebo osud tomu chtěly, že na dovolené v La Palmě potkala Jonáše, jenž na ostrově žil už tři roky. Zamířil sem z Irska, kde pobýval dvanáct let. „Říkal jsem si, že systém, v jakém žijeme, trochu nedává smysl. Je to taková hra a manipulace, kterou většina lidí nevidí, protože ji vidět nechce,“ přemýšlí nahlas.
La Palma umožňuje život s nižšími nároky na běžný život
„Evolučně jsem došel k tomu, že nechci žít jako křeček v kolečku, vydělávat na své sociální jistoty pět dní v týdnu a zbytek proležet na gauči u televize v paneláku. La Palma díky svému podnebí umožňuje život s nižšími finančními nároky na běžný život,“ popisuje Jonáš.
Jak se bydlí v jeskyni
S partnerkou Ilonou bydlí v jeskyni, jež se díky teplému klimatu na ostrově nemusí v zimě vytápět. Jeskyně je na pozemku místního lékaře, homeopatika a zároveň farmáře Nona. Funguje mezi nimi nepsaná dohoda. Já tobě, ty mně. Parťáci Ilona s Jonášem pomáhají farmáři se zemědělskými pracemi na fince. Tak se zde říká malé farmě. Pokud je potřeba, dělají ostatní práce kolem domu či na jeho rozsáhlých pozemcích.
Nono pěstuje ovoce, na které má bio certifikát. Ilona s Jonášem spolu s ostatními, kteří vyznávají tento styl života, ochotně pomáhají sklízet. A dopravovat ovoce do bioobchodů a na farmářské trhy. Oba shodně udávají, že pro Nona pracují na pohodu 20 hodin týdně. Ilona navíc natáčí videa pro jinou finku, jež exportuje ovoce do Evropy. Přivydělává si tak i PR a digitálním marketingem.
Jsou schopní, nadšení a plní životadárné energie
Jen tak mohou bydlet v jeskyni, do které není až tak dobrý přístup. Musíte k ní vystoupat po úzkých serpentinách. Jeskyni stále předělávají k obrazu svému. V případě pomoci se okamžitě nabídnou ochotné ruce ostatních eko-trosečníků. Takové výpomoci se na ostrově říká gallofa a Ilona s Jonášem ji na oplátku zase vracejí ostatním.
Jak se dá přestavět jeskyně?
Nedá se říci, že by to bylo až tak moc jednoduché. „Základní přebudování trvalo přibližně šest měsíců. Kutali jsme, přemisťovali kameny, nosili je ven, třídili. A pak je zase nosili dovnitř a stavěli jsme z nich zdi,“ vypráví Jonáš. Jeskynní obydlí jim prý naprosto vyhovuje. Mají zde výklenek s matrací pro hosty, postel, stůl, malý kuchyňský kout. Pár kousků oblečení schraňují v truhlách, jež nahrazují běžné skříně. Na stěnách visí police, po jeskyni se různě potuluje jejich pět koček.
K jeskynnímu domu patří i několik teras
Na jedné má Ilona svou soukromou meditační zónu s lehátkem. Nebo prostě jen tak odpočívá a večer se dívá na hvězdy, kterých je tu více než dost. Další terasa slouží k venkovnímu posezení. Nachází se tam kromě přírodního sezení i sprcha s karmou na plyn. Na další terase pěstují zeleninu.
Nechybí ani elektřina a voda
Bez elektřiny by byl život nejspíše těžší než si plánovali. Mají ji zavedenou od Nona, stejně jako vodu. Ilona připouští, že jediný zádrhel vidí v tom, že nemají toaletu. Zatím chodí na suchý kompostovatelný záchod k Nonovi. I když je to nepříjemné, obzvláště za deště, nemíní se svého snu, žít volně jako ptáci, vzdát. Naopak plánují zvětšit venkovní kuchyň, kde bude trůnit kamenná pec na chleba a pizzu. Zároveň chtějí vybudovat v jeskyni další místnost.
Jak oba tráví volný čas
Ve volném čase se Jonáš schází s místními hudebníky, se kterými jamuje. Od dětství hraje na akordeon. Ilona chvíle volna tráví čtením, studováním jógy, zajímá se o terapii zvukem. Bezesporu ji nabíjí samostudium o audiovizuální tvorbě natolik, že plánují spolu s Jonášem natočit dokument: Jak se žije v blázinci bez střechy. Načež předestřít divákům alternativní život dalších přistěhovalců. Už teď má Ilona, mimo jiné, rozpracované video příběhy o životě zemědělců na ostrově.
To stále není všechno
Ilona je hnacím kolečkem, co se týká dalšího života na ostrově. V mysli si hýčká nápad vytvořit na La Palmě enviromentální centrum pro lidi, kteří studují tropické plodiny. Středisko by chtěli provázat s volně tvořícími hudebníky a umělci, jež by na ostrov mohli přilétat na letní rezidence a sdílet svá díla.
La Palmě se přezdívá blázinec bez střechy právě kvůli míře svobody stylu života i osobního vyjádření, který ostrov nabízí. „Můžu tady být víc sama sebou. Necítím se divně, když běhám po pláži, hraju si. Nemusím se hlídat, ať už je to při tanci během jamu, nebo když jsem nahá u moře,“ uzavírá Ilona. A přesvědčivě dodává: „Lidé si tady život prostě chtějí užít, nechtějí jen přežívat.“
Náhledové foto: Pixabay
V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?