České vynálezy, které ohromily svět. Věděli jste, že kamenotisk, tužka verzatilka, Semtex anebo puška zadovka jsou českými vynálezy?
Určitě si sami vzpomenete na spoustu tipů na objevy českých badatelů. Nejspíše vám budou známá jména jako například Otto Wichterle, Johan Gregor Mendel, Viktor Kaplan či Josef Ressel. Budeme se ale věnovat jiným jménům. Sice méně známým, nicméně jejich objevy si svět pamatuje dodnes. I když je naše země v porovnání se světem malá rozlohou, je velká svými slavnými vědci. Víte, jaké vynálezy proslavily majora Františka Kašíka či Sylvestra Krnku? Anebo jaký český unikát ve své továrně v roce 1913 začal vyrábět Josef Veselý?
Mimochodem jediným českým přírodovědcem, který získal 10. prosince 1959 Nobelovu cenu, je Jaroslav Heyrovský. A to za objev polarografie.
Protitankový ježek je vynálezem českého legionáře
Dnes můžete navštívit vojenská muzea, památníky, avšak i betonové bunkry a dělostřelecké tvrze. Vaši pozornost upoutá nejspíše protitankový ježek, jinak zvaný rozsocháč. Jedná se o jeden z železných opevňovacích systémů. Vznikl před druhou světovou válkou. A byl to František Kašík, který tuto efektivní protitankovou překážku vynesl na světlo světa. Rafinované rozsocháče se rázem objevily v obranných systémech jiných zemí. V Čechách jsou k vidění hlavně i na místech, kudy vedla železná opona.
Autor: Harold – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=21918374, rozsocháče u pevnosti Babí u Trutnova
Mistr puškařský a vynálezce Sylvestr Krnka
Není pochyb, že puškařskému řemeslu se Sylvestr Krnka vyučil ve Vídni. V roce 1848 se stal městským puškařem ve Volyni a zároveň dodavatelem zbraní pro národní gardu. Bohužel o jeho vynález, pušku zadovku, neměla armáda zájem. Přitom šlo o světový převratný vynález, kdy se puška nabíjela zezadu. Odtud pochází její název. Nabídl proto svůj objev v cizině. Tam velmi brzy pochopili, o jaký závratný objev se jedná. Zadovkami své šiky vyzbrojily carská armáda v Rusku, armády Bulharska, Rumunska, Švédska, Norska a v dalších státech. Nicméně v Čechách se zadovka neujala. Ale Krnka přesto na vynálezy nezanevřel a na sklonku svého života ještě představil hydraulickou tramvaj.
Autor: Alpa, a.s. – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19459071
Francovka Alpa rozdává úlevu již přes 100 let!
V roce 1913 začal Josef Veselý ve své továrně vyrábět známou francovku Alpu. Výhradní právo k jejímu užívání si zajistil ochrannou známkou s registrací 22. června 1913. Receptura výroby je až do současnosti stále stejná! Jedná se především o alkoholický roztok éterických olejů, vonných látek ze čtrnácti bylin, silic, přírodního mentolu z máty. Avšak úplné složení se nikdy nedozvíme, protože je uchovávané v naprosté tajnosti, stejně jako například neméně známá Becherovka.
Náhledové foto: Autor: Alpa, a.s. – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=19459071
Zdroje: https://www.abicko.cz/clanek/precti-si-technika/10951/7-ceskych-vynalezu-od-lodniho-sroubu-ke-kontaktnim-cockam.html, https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2633735-10-nejvetsich-ceskych-objevu-poslednich-100-let
V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?