České turistické značky jsou unikátní, na hranicích však dokážou pořádně zamotat hlavu. Pomůže vám DIN a správný přepočet
České turistické značky jsou unikátní, na hranicích však dokážou pořádně zamotat hlavu. Pomůže vám DIN a správný přepočet. Turistika je nejčastěji konanou pohybovou aktivitou. Důkladné značení tras významně usnadňuje orientaci v terénu, je však dobré znát význam barevného rozlišení.
Český systém značení tras je celosvětově vyhlášený
Turistickou značku si vybaví každý. Dva bílé pruhy a uprostřed barevné rozlišení. Jak uvádí na svém webu Klub českých turistů (KČT), tyto značky mají pevně daný rozměr 10 x 10 cm a opakují se v intervalu maximálně 250 m, ze zkušenosti tedy vím, že zabloudit je zkrátka nemožné. Bývají umístěné na dobře viditelných bodech, jako jsou sloupy, budovy či stromy. KČT je velmi aktivní a již od roku 1888 zajišťuje kvalitní značení tras a síť ubytoven, kterou by nám mohl kdejaký jiný stát závidět.
Foto: Pixabay
I jednotlivé zbarvení tras má svou logickou návaznost:
- Červenou barvou jsou vyznačené trasy dálkové či hřebenové a bývají nejnáročnější i kvůli možnému převýšení. Na tyto už se vyplatí vzít si s sebou i stan, který je ale potřeba vybrat opravdu důkladně.
- Modré stezky jsou doprovodné a často lemují významné a atraktivní trasy.
- Zelenou barvou jsou značeny nepříliš náročné a dlouhé místní trasy.
- Žluté značení bývá na cestách také často, symbolizuje obvykle různé zkratky a spojky. Rychleji se tak dostanete ke konkrétnímu cíli, např. studánce.
Na hranicích je to… jiné
Naším značením se už inspirovala řada států (podle podobných značek se tak můžete vydat třeba v Rumunsku nebo v Chorvatsku), ale na většině míst Evropy bohužel platí značení jiné. Neudává totiž kilometrovou vzdálenost, ale čas. Jinými slovy, čísla, která najdete na ukazatelích, ukazují přibližnou dobu, za jakou byste měli k cíli dojít. Podle evropského standardu DIN byte měli stihnout:
- vystoupat 300 výškových metrů,
- nebo překonat po rovině ujít čtyři kilometry
- nebo sestoupat asi o 500 výškových metrů
K tomu se ještě připočítávají rezervní minuty buď podle vzdálenosti nebo podle náročnosti terénu.
Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktuality/7-veci-ktere-nevite-o-ceskych-turistickych-znackac, https://zoom.iprima.cz/zajimavosti/turisticke-znacky-barvy-vyznam, https://www.denik.cz/cestujeme-doma/cesko-turisticke-znaceni.html, https://www.samosebou.cz/2023/09/06/ceske-turisticke-znacky-v-mongolsku-a-dalsi-zajimavosti/
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.