České tradice a zvyky: Jak správně prostřít štědrovečerní tabuli, abyste si do příštího roku vysloužili zdraví a štěstí
Jak správně prostřít štědrovečerní tabuli: Tradice, při níž se celá rodina sejde na Štědrý den u jednoho stolu, je v našich končinách velmi silně zažitá. Ovšem jen se sejít u bramborového salátu a svátečně připraveného kapra nestačí. Aby měl tento zvyk dosah i do dalších částí roku, je třeba zachovávat ty správné postupy a zvyky. Seznamte se s tím, jak co nejlépe prostřít štědrovečerní tabuli, a zajistit si tak po zbytek roku zdraví, štěstí a rodinnou pohodu.
Kdy začít se štědrovečerní večeří
Obvykle si svůj program na tento velký den plánujeme tak, abychom bez potíží stihli v televizi všechny oblíbené pohádky nebo abychom se dokázali zastavit třeba ještě na návštěvu k babičce ve vedlejším bytě. Čas začátku večeře tak posouváme podle svých potřeb. Pokud se však opravdu chcete držet tradic, pak si pamatujte, že by nikdy neměla začít dřív, než se na obloze objeví první večerní hvězda. Pokud je pod mrakem, zkrátka počkejte, až se setmí.
Foto: Pixabay
Štědrovečerní večeře bývá náročná
A to především pro hospodyňky. Říká se totiž, že nikdo z rodiny nesmí od stolu vstát až do chvíle, kdy všichni dojedí svou porci. To ovšem klade velké nároky na logistiku, protože je obvykle téměř nemožné naskládat na jeden stůl vše potřebné pro přípitek, nabírání polévky a na následné podávání kapra. Pomoci si však můžete malým trikem – stačí po straně stolu umístit jeden menší stolek, na který paní domu snadno dosáhne.
Z něj si pak bude moci odebírat vše potřebné a zároveň na něj odkládat špinavé nádobí. Tradice tak bude zachována a vy se nemusíte strachovat, že by se rodina napřesrok u stolu zase nesešla. Ovšem pokud si to chcete pojistit ještě o něco více, omotejte všechny nohy stolu řetězem. Dřív šlo o ten poctivý kovový ze stájí, dnes ho může nahradit třeba i ten na vánoční stromek. Pokud se nepřetrhne, zůstane rodina pohromadě.
Nezapomeňte na důležité symboly
Abychom měli v příštím roce co nejvíce zdraví, štěstí, ale třeba také peněz, nesmí na štědrovečerním stole chybět symboly Vánoc. Nemusí být „pravé“, bohatě stačí i jejich čokoládová nebo dekorativní forma. Penízky tak klidně pod stůl naservírujte v lesklém staniolu a pokud nemáte k dispozici šupinku z kapra, vystřihněte si alespoň tu papírovou (měli byste ji poté nosit celý rok v peněžence).
Zdroj: https://www.prozeny.cz/clanek/tipy-jak-prostrit-na-vanocni-stul-z68828, https://living.iprima.cz/bydleni/10-tipu-jak-prostrit-vanocni-tabuli
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.