České hrady a zámky v neznámých souvislostech
Víte, který z našich zámků byl původně obyčejnou lodní celnicí? Z kterého hradu musel loupežníky podle legendy vyhnat až sám Václav II. nebo proč v těsné blízkosti hradu Žebrák stojí další podobná stavba? Pojďte se s námi vydat po stopách hradních a zámeckých tajemství v ČR.
Počátky hradu Orlík byly neslavné
Tyčí se na vysokém ostrohu nad Vltavou a svým jménem odkazuje na mocného dravce. Ovšem když byl ve 13. století postaven, vypadal docela jinak než dnes. Orlík byl původně malým dřevěným hrádkem, sloužícím jen jako obyčejná celnice, v níž musely zastavit všechny lodě, proplouvající kolem.
Teprve na přelomu 13. a 14. století jeho dřevěné zdi nahradil kámen a výsledkem byl půvabný raně gotický hrad. Čeští králové si ho podrželi až do Karla IV, který ho nakonec daroval svému dvořanovi Hynčíku Pluhovi z Rabštejna. Dnes patří rodu Schwarzenbergů a od letošního roku si při jeho prohlídce můžete nově užít i návštěvu třetího patra, jež bylo ještě donedávna uzavřené.
Loupežnická historie hradu Helfštýn je stále nejasná
Hrad jako sídlo zákeřných pobertů – zápletka jako z pohádky? Podle všeho ne, tedy alespoň ve 13. století na hradě Helfštýně. Právě tady se totiž usídlil šlechtic Friduš z Linavy a přímo si vybudoval sídlo, určené pro loupeživé výpravy po okolí. Chybět samozřejmě nesmí pevná hradba, vysoká zeď či parkán (menší ochranná zeď). Podle některých historiků odtud pak do okolí vyjížděla jeho loupežnická družina, kterou měl zkrotit až Václav II. během svého moravského tažení.
Starý hrad opravovat nebudeme, postavíme nový
Něco takového měl říct Václav IV., když vyhořel jeho oblíbený hrad Žebrák. Než aby ho opravoval, vybudoval nedaleko raději nový – Točník. Jeho historie je vskutku pestrá, mezi majitele se totiž počítali takoví velikáni jako Jiří z Poděbrad nebo Rudolf II. Dnes ho vlastní stát.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.