Česká republika: země starobylých ulic a moderní zábavy

Praha

Česká republika je drahokam uprostřed Evropy. Jeho hlavní město, Praha, bylo založeno před více než osmi stoletími Ale neznamená, že si ve svém starobylém hávu nezanechalo i moderní prvky. Jak v oblasti kultury, tak zábavy. Najdete zde proslulá divadla, muzea, dětská centra nebo zrcadlový labyrint. A nesmějí chybět ani kasina, jak ta fyzická, tak online, jako Legalcasino. Česká republika má co nabídnout, ať už jste zdejší, nebo z druhé strany planety. Vždy se najde něco, co překvapí. 

České divadlo

Pokud vás baví divadelní představení, Praha je tím správným místem, kde začít. Od Národního divadla hrajícího převážně klasiku, po méně známá divadla jako Divadlo ABC nebo Švandovo divadlo. Divadla má i každá městské část. Dohromady je divadel v Praze sto dvacet tři. Od baletu, přes činohru po operu. V Praze najdete doopravdy cokoliv, co by vás ten který večer zlákalo.

Historie českého divadla

Dějiny českého divadelnictví se totiž táhnou až do 12. století, kdy vznikly první prkenné pouliční divadelní stánky. Potulní kejklíři a herci o jedné osobě tak bavili masy procházejících dětí i dospělých. Od té doby se pak divadlu a divadelním představením dařilo, což vyústilo ve velkolepou veřejnou sbírkou podpořenou stavbu Národního divadla v roce 1868.  Po roce 1990 se pak česká divadla nejen v Praze rozrostla jako houby po dešti s nejrůznějšími druhy a žánry představení. Dnes v nich každý najde to pravé pro sebe. 

Filmová místa v Praze

Pokud s sebou zrovna nemáte společenské oblečení nebo si raději zalezete do anonymního tepla kina s popcornem v ruce, můžete si užít jedno z několika kin a multikin. Hrají se zde nejen české snímky, ale samozřejmě také zahraniční, nezávislé a malé produkce. Praha nabízí 3D kino i nejrůznější jiné zážitky spojené s filmy a seriály, kterých se zde natáčelo nespočet. Chcete si tedy užít atmosféru Jamese Bonda, Mission: Impossible, Amadea, Spider-Mana, Iluzionisty, Bídníků nebo například Hellboye? 

České filmy a filmografie

Obecně jsou české filmy přijímány dobře, i přes často složitá témata a pohnutý osud postav na filmovém plátně. Velkému úspěchu se těší například snímky popisující život v Sudetech během druhé světové války, jako například Adelheid nebo Krev zmizelého. Ale v oblibě jsou i současná dramata popisující život maloměst nebo specifických druhů lidí, jako Šikmý kostel, Samotáři, Vratné lahve, Návrat idiota aj. Filmová studia na Barrandově jsou známá po celém světě. 

Česká kinematografie

Česká kinematografie je pro republiku typická. Často pojednává o historických nebo společenských problémech. Méně již jako nezávislé komedie nebo zábavní pořady, ale ani těm se menší produkce nevyhýbají. Mezi známé české snímky patří například Tmavomodrý svět, Kolja, Kytice, Obsluhoval jsem anglického krále. Ale tím seznam nekončí, stejně jakou jsou v zahraničí populární některé české televizní seriály, i když v daleko menší míře a převážně u nejbližších sousedů. 

Televizní seriály z českého prostředí

Není možné říci, že by některý z novodobých českých seriálů zaujal natolik, aby byl diváky oceňován více než starší snímky, takže mezi nejlepšími televizními seriály stále dominují díla i padesát let stará. Jsou to například Bylo nás pět, Hříšní lidé města pražského, Taková normální rodinka, Chalupáři, Arabela, Návštěvníci. Jediný seriál, který si udržel sledovanost dostatečně dlouho, je Comeback začínající vysílání v roce 2008. A pak České století z roku 2013 popisující události první republiky. 

Česká hudba 

Co se týká světové scény je na to česká hudba spíše špatně. Od slavných jmen Karla Gotta nebo Heleny Vondráčkové se dnes menším zpěvákům nebo skupinám nedaří tolik proprazit. Ale hodně tomu pomohla evropská hudební soutěž Eurovision, kde se i lidé z jiných států začali o českou hudbu zajímat. V Praze a i jiných velkých českých městech tak můžete shlédnout koncert jak českých, tak zahraničních kapel. Ať už v O2 aréně v Praze, na Flédě v Brně nebo například v ostravské multifunkční aule Gong. 

Hudební klasika

Z české kotliny také pocházejí někteří ze světoznámých historických skladatelů hudby – Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček a Bohuslav Martinů. Ať toto jméno řeknete před hudebníkem z kterékoliv země, bude jej dozajista znát a vědět, o jakou hudbu se jedná. A i kdekterý laik pozná Dvořákovu skladbu Novosvětská, Smetanovu skladbu Vltava, Janáčkovy tzv. Sinfonietty nebo také Dvojkoncert pro dva smyčcové orchestry, klavír a tympány Bohuslava Martinů.

České festivaly

Rozměry hudebních festivalů se sice nedají rovnat s některými zahraničními, ale mnoho z nich si dobylo svou pověst i tak. Colours of Ostrava je spojením hudby s netradičním místem konání v bývalých uhelných dolech. Shakespearovské slavnosti dodávají létu středověký háv a příjemně naladí návštěvníka na notu dramat i komedie. V létě také lákají dva festivaly na podobnou notu, a to Rock for people, na který letos přijely hvězdy jako The Prodigy, The Offspring nebo Yungblud, a Masters of Rock, na který zavítali Judas Priest, Avantasia, The Rasmus nebo Electric Callboy, Specialitou je festival Hrady CZ, který se koná po několika hradech a zámcích po celém území České republiky. 

Česká republika centrem zábavy

Pokud je tedy pro vás Česko něčím, kde je jen nuda a šeď, zamyslete se ještě jednou. Nejen Praha, ale i menší města nabízí mnoho zajímavých akcí a druhů pobavení. Ať už na místě, nebo ke které se můžete připojit online. Užívejte si tak každou volnou chvíli tak, abyste byli spokojení a měli dostatek podnětů. Nudit se není potřeba, když toho má Česká republika tolik co nabídnout. 

Náhledové foto: Unsplash

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.