Česká republika a její skalní města
Po celé České republice objevíte skály, vysoké věže, pískovcové skalní útvary, soutěsky a mnoho dalšího. Které z nich jsou v první řadě zajímavé a lákají k tomu, abyste se k nim prošli? Podívejte se na pár nejkrásnějších skalních měst v České republice. Česká skalní města jsou v rámci světa jedinečná svou krásou, geomorfologií a jejich výjimečným výskytem.
Adršpašsko-teplické skály
Nacházejí se na severu východních Čech, jsou největším divokým skalním městem ve střední Evropě. Skály byly nalezeny během 18. století. Shodou okolností tehdy požár zničil okolní vegetaci, což zvýraznilo nádheru okolních pískovců. V té době se skály staly oblíbeným místem badatelů a horolezců.
Broumovské skály
Rozkládají se na severu východních Čech kolem hranice s Polskem. Stěny se zvedají mezi městy Police nad Metují a Broumov a jsou tvořeny skalními městy a věžemi, hlubokými roklemi a skalními hřiby, které se nacházejí kolem nejvyšších vrcholů. Pod pískovcovými skalami jsou zásoby pitné vody.
Jetřichovické skály
Jde o rekreační lokalitu v pískovcové scenérii v západní části Českého Švýcarska, severozápadně od České Kamenice. Objevíte zde pískovcová skalní města a věže. Mezi nejproslulejší patří Rudolfův kámen, Vilemínina stěna a Mariina skála, z jejichž hřebenů je příjemný výhled do údolí.
Prachovské skály
Jsou rájem pro horolezce. Je to nejoblíbenější část Českého ráje a leží 10 km severozápadně od města Jičín. Skály jsou od roku 1933 zařazeny mezi přírodní rezervace. Na Prachovské skály navazuje hustá síť značek, které vás provedou soutěskami, roklinami, po vrcholcích pískovcových skal s průhledy a kouzelnými zákoutími. Nejvíce se chodí na vyhlídky Český ráj, Americká sluj, profesora Hekena a Císařská chodba.
Tiské stěny
Tiské stěny jsou jednou z nejstarších návštěvnických oblastí v rámci Labských pískovců. Konvence názvů skal jsou dodnes chráněny. Stěny se dělí na dvě části, Malé a Velké stěny. Obě části spojuje naučná stezka se sedmi naučnými zastávkami. Oblast Tiských stěn a sousedních Rajeckých a Ostrovských skal by se dala označit za konvenční pískovcové lezecké pásmo.
Čertovy a Pulčínské skály
Pulčínské skály se nacházejí na Valašsku, jižně od Vsetína, nedaleko obce Pulčín. Skály jsou největším moravským pískovcovým bludištěm. Chaoticky poskládané balvany tvoří řady a stěny. Nejpřednějšími částmi jsou skály Zámčisko, Pět kostelů a Izby. Jsou vysoké až 20 metrů, ale vzhledem k okolnímu lesnímu porostu jejich vzrůst dostatečně nevynikne. Část masivu skal je nezaměnitelná z protějšího svahu od Pulčína.
Zdroje info: kudyznudy.cz, hyppymag.cz
Náhledové foto: Pixabay