Česká republika a její nejkrásnější jeskyně v textu i obrázcích
Vydejte se na výlet do záhadných jeskyní, které vznikly před miliony let. Přinášíme vám seznam těch nejkrásnějších a nejzajímavějších, které se nacházejí na území České republiky. Vydejte se s námi do podzemního království přírody a najděte nádherné jeskyně. Ohromí vás svou rozlohou, krápníkovým obohacením a nevšedním ovzduším.
Koněpruské jeskyně
Nacházejí se 30 km od Prahy, nedaleko města Koněprusy. Jde o nejdelší jeskyně v Čechách, staré desítky milionů let. Celá délka jeskyní přesahuje 2 kilometry. Uvnitř jeskyní můžete objevit unikátní výzdobu, tzv. koněpruské růžice, sintropády a další krápníkové útvary. Kromě toho si budete moci prohlédnout kosterní nálezy a středověkou penězokazeckou dílnu z doby Jiřího z Poděbrad.
Koněpruské jeskyně: Foto autor Hadonos https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Koněpruské_jeskyně_(2005)_16.jpg
Sloupsko-šošůvské jeskyně
Jsou na severním okraji Moravského krasu, nedaleko města Sloup. Jsou to největší zpřístupněné jeskyně na území České republiky. Jeskyně jsou rozsáhlým komplexem oblouků, vchodů a kolosálních podzemních jam, které propojují dvě podzemní patra s výškovým rozdílem 60 metrů. Jeskyněmi lze projít dvakrát, obě prohlídky končí v jeskyni Kůlna.
Sloupsko-šošůvské jeskyně: Foto Radek Štěpán
Na Špičáku
Jeskyně se nachází pod vrcholem Velkého Špičáku s bukovým lesem v prudkém svahu mezi obcemi Písečná a Supíkovice. Jeskyně patří mezi nejstarší uváděné jeskyně ve střední Evropě. Více než 400 m dlouhý podzemní labyrint vchodů a puklin je vymodelován v devonských mramorech.
Na Špičáku Foto: Autorka Bílá Vrána https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Jeskyně_na_Špičáku-3.jpg
Punkevní jeskyně
Nacházejí se dva kilometry od Skalního mlýna. Jsou součástí nejdelšího jeskynního systému v rámci České republiky, tzv. začátečnických jeskyní, jejichž délka úseků přesahuje 30 kilometrů. Projdete obrovskými klenbami a vchody s krápníkovým obohacením až na úpatí jámy Macocha.
Punkevní jeskyně: Foto autor Pudelek (Marcin Szala) https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Punkevn%C3%AD_jeskyně_-_Masarykův_dóm_(by_Pudelek).JPG
Mladečské jeskyně
Jsou v oblasti Litovelského Pomoraví, nedaleko Litovle. Jeskyně byly objeveny v letech 1824-1828. Při otevření lomu byly nalezeny četné kosterní pozůstatky a archeologické nálezy. Jeskyně byly nejsevernějším sídlištěm dnešního Homo sapiens sapiens v Evropě a sloužily jako obvyklé pohřebiště kromaňonského člověka v období středního paleolitu.
Mladečské jeskyně: Foto Hancz Tomasz https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Mladečské_jeskyně_3_-_panoramio.jpg
Bozkovské dolomitové jeskyně
Bozkovské jeskyně se nacházejí na severním okraji města Bozkov, na úbočí vrchu Na Vápenci. Jsou nejdelšími dolomitovými jeskyněmi na území České republiky a je v nich zpřístupněn 350 metrů dlouhý okruh. Jeskyně jsou rozděleny na dva systémy chodeb a síní spojených chodbami a expozicemi, v rámci nejnižších částí, které jsou zaplaveny vodou.
Bozkovské dolomitové jeskyně: Foto Hadonos https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bozkov_-_jeskyně_15.jpg
Chýnovská jeskyně
V roce 1868 se stala první zpřístupněnou jeskyní v České republice. Nachází se na jižním úbočí Pacovy hory a vznikla postupným vývojem puklin erozí, charakter vchodů navíc ovlivnilo proudící a prchavé působení vody. Nejpozoruhodnější zkrášlení nepředstavují krápníky, ale barevné přepážky a stropy různých tvarů.
Chýnovská jeskyně: Autor Czeka https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Chýnovská_jeskyně(12).jpg
Zdroje info: novinky.cz, kudyznudy.cz
Náhledové foto: Stalagnát Anděl v Punkevních jeskyních Autor Doronensko https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stalagnát_Anděl,_Punkevn%C3%AD_jeskyně_02.jpg