Červená Lhota: Zámek na Jindřichohradecku svou výraznou architekturou láká turisty i filmaře

Ani se nechce věřit, že zámek Červená Lhota byl původně gotickou tvrzí na žulovém skalním útesu. Jeho neorenesanční podoba pochází v počátku minulého století a s červenou barvou fasády je spojená místní pověst. Víte, kolik pohádek zde bylo natočeno?

Krev zámecké paní potřísnila stěny zámku

Gotická tvrz byla na skále vybudována již ve 14. století. To zde po rybníku okolo ní a typické červené barvě nebylo ani vidu, ani slechu. Ten totiž pochází až ze 16. století, kdy byl zdejší potok přehrazen a odlámána skalní šíje. V této době došlo také k významné přestavbě, kdy se z gotické tvrzi stal renesanční zámek, jemuž se začalo říkat Nová Lhota. Název Červená Lhota pochází až ze století sedmnáctého. Podle pověsti ji zámek získal tehdy, když čert unesl zdejší zámeckou paní, jež odmítla věřit v Boha, a její krev nesmazatelně pokryla stěny. O tom, co je na tom pravdy, historické prameny mlčí. Domýšlet si tedy můžeme cokoliv.

Zámecké interiéry. Foto: Pixabay

Ráj pro filmaře

Atraktivita zámeckých interiérů i exteriéru často přilákala i filmaře. Na zámku Červená Lhota se natáčely hned čtyři pohádky – Zlatovláska, Princezna na hrášku, O kráse a štěstí a O zatoulané princezně, i film Svatby pana Voka. Vedle tradiční prohlídky místností v zámku spojenou se životem posledních majitelů knížat Schönburg-Hartenstein je možné se také projet v lodičkách po rybníku nebo si projít vycházkový okruh okolo zámku podél jeho břehů v délce asi 1,2 km, a získat tak různé pohledy na tuto zajímavou architektonickou památku. Aktuálně je však z důvodu havarijního stavu hráze zámecký rybník vypuštěný, čímž odkryl zcela jinou podívanou na budovu i její bezprostřední okolí.

Zdroj info: wikipedie.cz

Zámek Červená Lhota. Náhledové foto: Pixabay

 

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.