Čertův most v Dobříšském parku
Je černý, postavený ze strusky, a navíc se k němu váže i tajemná pověst. Čertův most v dobříšském anglickém parku je zkrátka zajímavý po všech stránkách. A rozhodně nejde o jediný nevšední objekt, který tu stojí za návštěvu.
Půvabný zámek města Dobříše původně náležel rodu Colloredo-Mansfeldů a to až do druhé světové války. Poté ho vyvlastnili nacisté a k restituci už nedošlo. Naštěstí nezačal chátrat jako množství podobných objektů. Dnes v něm totiž sídlí velmi vyhledávané muzeum.
Veřejnost má do zahrad vstup povolen
K zámku náleží také rozsáhlý park, rozdělený na několik částí. Najdete tu například francouzské zahrady nebo rustikální anglický park. Vše je pečlivě udržované a upravované a co je ze všeho nejlepší, návštěvníci se sem dostanou zcela bez omezení. Nejvíce však přitahuje pozornost právě anglický park.
Most, který se vzal odnikud
Neproudí pod ním žádná řeka ba ani potůček. Černý most, k němuž se dostanete po krátkém výstupu lesní pěšinkou, kdysi snad nějaký potok překlenoval, dnes však spojuje jen dva poměrně nevelké svahy. Jeho vznik pak objasňuje zajímavá pověst.
Podle ní jde o dílo ďábla, kterého povolal místní švec. Ten měl doručit střevíce zámecké paní, bránil mu v tom však rozvodněný potok. Ďábel tak skolil nedaleký strom a švec uloženou úlohu zdárně dokončil.
Jediný struskový most na světě
Ale není to jen legenda, která sem láká návštěvníky z celého světa. Čertův most z roku 1864 o délce 36 metrů a šířce šesti metrů je totiž kompletně postaven z opracované strusky. Při pohledu zblízka je jeho unikátnost jasně patrná a je velmi pravděpodobné, že nikde jinde na světě žádný most z toho materiálu nenajdete. Můžete se tak projít po skutečně světovém unikátu, a to skoro za humny. Necháte se zlákat k návštěvě?
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.