Černé kočky v Japonsku nosí štěstí – a další stále živé pověry
Jiný kraj – jiný mrav? Tak to v zemi vycházejícího slunce rozhodně platí dvojnásob. Nenechte se proto zaskočit a seznamte se s těmi nejčastějšími pověrami, s nimiž se na ulici dnes a denně můžete potkat…
Černá kočka? Ne, buddhistický mnich
Až vám v Japonsku tohle chlupaté zvířátko přeběhne přes cestu, neošklíbejte se. Naopak. Vždyť černým kočkám je dodnes přisuzována léčivá moc a pořizovat by si je měli zejména lidé, trpící melancholií nebo ztrátou chuti do života. Dříve se dokonce (bohudíky živé) černé kočky přikládaly na místa na těle, které postihovaly křeče. Nemocnému se prý okamžitě ulevilo.
Na druhou stranu, přejde-li vám přes cestu buddhistický mnich, nebo jde o první osobu, kterou ráno potkáte, budete mít nejspíš celý den smůlu. A jak se z toho vykoupit? Nějaký ten milodar se vždycky hodí, ovšem sázkou na jistotu je had. Ten naopak nosí štěstí, takže hodit po oněm kamenem by bylo čiré barbarství.
Třináctka jako šťastné číslo
Zatímco u nás se často 13. patra hotelů nebo sedadel v letadle jednoduše vynechávají (v číselné radě jsou přeskočeny), Japonci vidí v číslici třináct symbol štěstí. Takže pokud vám prodavač podá kytici ze třinácti květů, rozhodně vás nechce urazit. Za šťastná jsou považována i čísla 1, 3, 5, 6, 12, 15 a 16. To se vám bude hodit při vybírání dárků. Třeba u nás tolik oblíbené přátelské sady dvou hrnečků by u vašich hostitelů vyvolaly spíše rozpaky.
Okna na severovýchod? Raději ne
Zejména starší domy mohou oku Evropana připadat velmi disharmonické. V žádném z nich totiž na severovýchod nevede jediné okno. Tato strana byla tradičně považován za sídlo ďáblů a mnohdy je tento prvek dodržován i při moderní výstavbě. A právě proto leží množství klášterů na severovýchod od města, chrání je totiž před těmito nepřejícnými živly – to kdybyste se chtěli v krajině rychle zorientovat.
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.