Byl objeven tučňák s velikostí člověka – je opravdu velkolepý
Byl objeven tučňák s velikostí člověka – jde o opravdu unikátní objev. Něco takového se už dlouho nepodařilo.
Tučňák s velikostí člověka jako unikátní objev. Tento tučňák byl nalezen na novozélandském Jižním ostrově a je téměř třikrát větší, než prozatím největší zástupce toho rodu. Nově objevený druh tučňáka žil podle výzkumů vědců před 55,5 až 59,5 miliony let a vážil mezi 148 a 160 kilogramy
Největší druh tučňáků na světě, který dnes žije je tučňák císařský (Aptenodytes forsteri). Tito tučňáci jsou doma na Antarktidě a okolních ostrovech, kde žijí v koloniích s tisíci jedinci.
Jak vypadá tučňák císařský
Dospělí tučňáci císařští dorůstají výšky až 120 centimetrů a váží mezi 20 a 45 kilogramy, přičemž samečci bývají větší než samičky. Mají charakteristické bílé a černé zbarvení s oranžovými skvrnami na hlavě a krku, které jsou specifické pro každého jednotlivce a pomáhají jim se navzájem rozpoznávat.
Foto: Pixabay
Tučňáci císařští jsou vysoce specializovaní na život v nehostinných podmínkách Antarktidy. Jejich tělo je pokryto hustým peřím, které je izolační a chrání je před mrazem. Také mají silné kosti a svaly, což jim umožňuje snadněji se pohybovat a lovit potravu pod ledem.
Tito tučňáci jsou také jedním z mála druhů, kteří snášejí vejce během antarktické zimy. Samice naklade jedno vejce a předá ho samci, který jej drží na svých nohách, kryje ho svým peřím a chrání ho před mrazem. Samec zůstává u vejce po celou dobu inkubace, která trvá až 65 dní, zatímco samice se vrací na moře pro potravu. Po vylíhnutí se o mládě stará otec a krmí ho natrávenou potravou.
Zdroj: https://pozitivni-zpravy.cz/vedci-nasli-na-novem-zelandu-fosilii-nejvetsiho-tucnaka-na-zemi-vazil-pres-150-kilo/, https://www.cambridge.org/core/journals/journal-of-paleontology/article/largestknown-fossil-penguin-provides-insight-into-the-early-evolution-of-sphenisciform-body-size-and-flipper-anatomy/8D4A78B2CA0A716134F8E60169A633FD
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.