Burghausen: Rozsáhlý hrad v Německu hlídal nejen poklad

Burghausen

V blízkosti německo-rakouské hranice, přibližně 55 kilometrů od Salcburku, stojí abnormální hrad. Je neobvyklý ze dvou důvodů – jednak je to nejdelší hrad v Evropě, a navíc je dodnes obývaný. Ze šesti nádvoří je jich stále pár obývaných. Hrad se nachází mezi řekou Salzach a jezerem Wöhrsee nad městem Burghausen. Dnes jej vnímáme jako ohromnou a zářnou památku. Díky svým kanálům, padacím mostům a věžím je tak nedobytný.

Nejsilnější pevnost skrývá spoustu krásy a skvostů

Prvotní kamenný komplex byl postaven na přelomu 11. a 12. století. Na konci 12. století se hrad dostal do rukou Wittelsbachů a od poloviny 13. století sloužil jako druhé sídlo dolnobavorských vévodů. Největší hradní budova byla postavena v roce 1255. Ve 14. století byl hrad silně opevněn. Přestože byl od počátku významným hradem, během 15. století se dočkal velkých přestaveb. Bylo to zejména za vlády tří známých vévodů – Heinricha XVI, Ludvíka IX a Georga der Reich. Ti se zasloužili o podobu hradu, jak ji známe dnes.

Když byli v roce 1634 v Nördlingenu potlačeni protestanti, strávil zde švédský maršál Gustav Horn dlouhou dobu ve vězení. Na hradě bylo dost místa pro všechny. Ve skutečnosti se hrad díky své kvalitě a nedobytnosti stal také úkrytem pro zlato a stříbro, které bylo třeba zajistit před vnějšími mocnostmi. Na konci 19. století byl hrad ve špatném stavu a Němci se ho chystali strhnout. Naštěstí se tak nestalo, a nakonec přišla rekonstrukce.

Burghausen 2
Foto: Pixabay

Severní konec hradu

Na severním konci hradu, je v dnešní době vybudováno parkoviště pro auta, ale dříve se zde nacházel vodní příkop a hradba. Věže, které se v areálu využívaly k obraně, se časem staly autoritativními budovami pro úředníky. Největší hrad se nachází na jižním konci komplexu. Na hlavní nádvoří se dostanete dvěma dveřmi. Zde na nádvoří uvidíte budovu pro vévodkyni a budovu pro dvořany, pokladnici, vnitřní kapli a palác.

Zdroje info: kudyznudy.cz, burghausen.de

Náhledové foto: Pixabay