Pohon aut budoucnosti může být CO2 a kyselina citronová
Nový objev vědců z Oxfordské univerzity tomu totiž napovídá. Právě jim se totiž povedlo připravit zbrusu nové palivo, určené pro letectví. A to jen z volně dostupného CO2, vodíku, kyseliny citronové a několika málo dalších látek.
Tento objev byl nedávno publikován v časopisu Nature a vypadá opravdu slibně. Není totiž nutné používat žádné složité chemické procesy. Vše si vystačí jen s použitím vysoké teploty. A to je rozhodně dobrá zpráva, nemyslíte? My tedy rozhodně ano, kéž by takových bylo o něco víc.
Jen trochu tepla a pár základních prvků
Takže co je k výrobě nového paliva třeba? O oxidu uhličitém, vodíku a kyselině citronové jsme si už říkali. Dále je třeba přidat katalyzátor, který tvoří železo, mangan a draslík. Samotná směs (CO2 v ní zatím nefiguruje) se poté zahřeje na 350 °C. A náš „oblíbený skleníkový plyn“ je do ní poté přidán v takovém množství, aby zkapalněla. A voila – celý proces je hotový. Nic složitého, že?
Foto: Pixabay
Zatím jen pár gramů, potenciál je však velký
Asi příliš nepřekvapí, že vše je zatím jen ve fázi experimentu. Tohoto převratného paliva tak prozatím existuje jen pár gramů. Vznikly ve speciálním reaktoru University of Oxford. Samotní vědci však věří, že navýšení výrobní kapacity určitě nebude žádným problémem. Doufejme tedy, že nejde jen o plané sliby. Koneckonců, o navyšování kapacit i hovoří i výrobci vakcín…
A ve svých výzkumech jdou ještě dál. Snaží se například z rovnice zcela vyřadit výše zmíněné minerály a nahradit je něčím mnohem dostupnějším – obyčejným cukrem a moukou. Tedy s obyčejnými kuchyňskými ingrediencemi. Je otázkou, zda jde o ten správný krok nebo naopak výstřel naslepo (stačí si vzpomenout na řepku a její roli v biopalivech). Ovšem budeme jim držet palce. Koneckonců letecké palivo se svou podstatou poměrně blíží motorové naftě, takže bychom si výhod této novinky mohli užívat i během každodenního života. Což by bylo určitě skvělé.
Zdroj: Autoforum.cz
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.