Bude maso pouze na příděl? Švédští vědci mají zajímavé výsledky
Změna klimatu se zdá být neodvratná, což nám ostatně předvedlo i letošní léto. Někdo si při těch tropických teplotách sice liboval a tvrdil, že by mu nevadilo, kdyby ještě více přitopilo. Další však z horka kolabovali a pokud možno se schovávali ve stínu mimo dosah ostrých slunečních paprsků. Vše pak dovršila povodeň, která nejvíce postihla Jesenicko. Klima nenechává vědce spát a ti ze Švédska přišli se zajímavým průzkumem, se kterým oslovili na devět tisíc respondentů z pěti zemí. Co zjistili?
Maso a benzin na příděl
Možná si i vy řeknete, že by se nejspíš s ochranou klimatu mělo něco udělat. EU přišla se svým převratným Green Dealem, díky kterému bude celá Evropa v roce 2050 klimaticky neutrální. Tedy za předpokladu, že se vše podaří ku zdaru věci. Švédští vědci z univerzity v Uppsale připravili studii, v níž se lidí z Brazílie, Indie, Německa, Jižní Afriky a USA ptali, co si myslí o zvýšeném zdanění pohonných hmot nebo o alternativním přídělovém systému některých potravin, jež nejvíce přispívají ke změně klimatu.
Těmito potravinami bylo myšleno zejména maso. Je zajímavé, že lidé z vyjmenovaných zemích na otázku ohledně přídělu masa odpověděli kladně ve 33 procentech. A 44 procent dokonce souhlasilo se zvýšeným zdaněním takových potravin. Dále 38 procent by nevadil přídělový systém na fosilní paliva a 39 procent by bylo pro jejich vyšší zdanění.
Foto: Pixabay
Výsledky předčily očekávání
Zjištěnými informacemi byli švédští vědci překvapeni, protože předpokládali, že se lidem přídělový systém masa, benzinu či nafty nebude moc líbit. A ejhle, ono by jim to ani moc nevadilo. Lze to chápat u Indů, jejichž strava je dost často zaměřená vegetariánsky, tudíž nějaké omezení spotřeby masa by se velké části jejich populace ani nedotkla.
Možná, kdyby se vědci zeptali u nás, tak by dospěli k úplně jiným číslům. Protože u německých a amerických respondentů docela narazili s dotazem na přídělový systém na maso. Němci a Američané jsou stejně jako my na maso a nejspíš jim není po chuti představa, že by se ho ve jménu ochrany klimatu měli vzdát a mít ho na talíři třeba jen jednou za 14 dní.
Přečtěte si: Bečov nad Teplou: Od popraviště k botanické zahradě
Inspirativní myšlenka v praxi
Maso na příděl tu už u nás byl. Zažily ho naši občané v období druhé světové války, kdy to mělo své opodstatnění. Každý měl nárok aspoň na kousek masa a předešlo se tomu, že ti bohatší by vše vykoupili a chudí by ostrouhali. Možná se blíží doba, kdy budeme mít určité potraviny opět na příděl, abychom zachránili planetu. EU jde v tomto ohledu dál než ostatní části světa, tak bych se ani nedivila, kdyby se jmenované vědecké studie chytila a uvedla ji v praxi. Jak by se s tím ale poprali argentinští farmáři, jejichž masné produkty cestují přes půl planety až na evropský trh?
A co vy? Jak byste přijali přídělový systém na maso?
Zdroj: https://www.iflscience.com/a-third-of-people-would-accept-meat-rationing-to-tackle-climate-change-says-survey-76178, wikipedia.org
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.