Britská studie poukázala na zajímavý fakt. Vegetariáni se možná nestravují až tak zdravě
S klidem lze říci, že v populaci přibývá lidí, kteří se rozhodli jíst rostlinnou stravu. Ať už ze zdravotních, etických nebo environmentálních důvodů vyloučili ze svého jídelníčku potraviny živočišného původu. A nyní se nabízí otázka. Je jejich stravování zdravější než těch, kteří maso jedí?
Co jsou ultra zpracované potraviny
Podle klasifikace NOVA patří mezi ultra zpracované potraviny takové, jež byly vyrobené z látek extrahovaných z potravin (oleje, tuky, cukr, škrob, bílkoviny), odvozených z potravinových složek (hydrogenované tuky a modifikovaný škrob) a syntetizované v laboratořích z potravinářských substrátů.
Představte si pod tímto třeba instantní nudle, balené hamburgery, slazené snídaňové cereálie, sladkou limonádu. Jedná se o potraviny, jež procházejí celou řadou zpracování a obsahuje nejrůznější přísady, jež zlepšují jejich vzhled i chuť.
Vědecký projekt UK Biobank
Projekt UK Biobank se zaměřil na srovnání spotřeby ultra zpracovaných potravin a minimálně zpracovaných potravin u téměř dvou set tisíc lidí. UK Biobank je obsáhlá biomedicínská databáze s obsahem anonymizovaných genetických a zdravotních informací asi od půl milionů účastníků z Velké Británie ve věku od 40 od 69 let.
Analýza používala data získaná mezi prosincem 2006 a říjnem 2010 a zaměřila se hlavně konzumaci jídla vegetariány (nejedí maso ani ryby), vegany (nejedí nic živočišného původu), pescatariány (nikdy nejedí maso), flexitariáni (jedí ryby či maso až dvakrát týdně) a lidmi, kteří jedí maso pravidelně. Tohoto konkrétního projektu UK Biobank se zúčastnilo 199 502 osob s průměrným věkem 58,2 roku.
Foto: Pixabay
Co projekt zjistil
Výsledek vědecké studie byl veskrze zajímavý. Ukázal totiž, že vegetariáni konzumují více ultra zpracované potravy než jedlíci masa. To pochopitelně ze zdravotních důvodů není právě nejlepší. Čím to je? Nejspíš tím, že když se někdo rozhodne nejíst maso, nenahradí ho automaticky plnohodnotnými bílkovinami živočišného původu, které jsou například v luštěninách, a zeleninou. Ale začnou konzumovat různé náhražky masa, jež jsou průmyslově zpracované.
Přečtěte si: Tachovské hradby: Svědkové minulých časů
Týká se to třeba i různých náhražek paštik a podobně. Jsou to většinou potraviny s vysokým obsahem soli, nasycených tuků, cukru a dalších přísad, jež zdraví moc nepřidají. A nezapomeňme na to, že i pizza nebo hamburger mohou být ve své podstatně vegetariánskými potravinami.
Když vegetariánem, tak s dobře nastaveným jídelníčkem
Obecně se udává, že vegetariánská strava snižuje riziko chronických civilizačních onemocnění, mezi které patří hlavně cukrovka a hypertenze. Musí být ale promyšlená a sestavená především z čerstvých a plnohodnotných potravin. Své nezastupitelné místo v ní má zelenina, ovoce, luštěniny, ořechy, vejce i mléčné výrobky. Vše pokud možné v co nejméně průmyslově zpracovaném stavu.
Zdroj: https://www.iflscience.com/vegetarians-vs-meat-eaters-who-consumes-more-ultra-processed-food-76945, https://www.thelancet.com/journals/eclinm/article/PIIS2589-5370(24)00510-8/fulltext
Náhledové foto: Pixabay
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.