Břevnovský klášter drží hned dvě česká prvenství. Jedno souvisí s jeho založením a druhé s nejoblíbenějším nápojem Čechů
Na našem území najdete pamětihodnosti, jejichž počátek sahá do doby prvních českých knížat, kdy se český stát teprve začal utvářet. S tím úzce souvisí christianizace a budování prvních sakrálních staveb. Základní kámen břevnovského kláštera byl položen už před rokem 993 a jeho historie pokračuje do současnosti. Co zajímavého zde na vás čeká?
Svatý Vojtěch a Boleslav II.
Zakladateli břevnovského kláštera jsou přemyslovský kníže Boleslav II. a svatý biskup Vojtěch z rodu Slavníkovců. Podle pověsti byl postaven na místě u pramene potoka Brusnice, kde se biskup Vojtěch setkal s knížetem Boleslavem II. Biskup Vojtěch se vracel z exilu v Itálii a s sebou přivedl dvanáct benediktinů, kteří pak utvořili první mnišskou komunitu u nás. Tímto se řadí břevnovský klášter mezi nejstarší české mužské mnišské kláštery. Klášter se stal centrem české vzdělanosti. V jeho prostorách žila spousta vynikajících mnichů. Například Jan z Holešova (1366-1436) jako první zřejmě používal diakritický pravopis.
Zajímavá je jistě informace o tom, že díky tomu, že se břevnovský opat František Štěpán Rautenstrauch (1734-1785) podílel na reformách vysokých škol, unikl klášter zrušení během reforem císaře Josefa II.
Břevnovský klášter. Foto: Václav Brodský. https://commons.wikimedia.org/wiki/File:B%C5%99evnovsk%C3%BD_kl%C3%A1%C5%A1ter_8800.JPG
V 90. letech minulého století byl břevnovský klášter povýšen na arciopatství, jehož celý název zní Benediktinské arciopatství sv. Vojtěcha a sv. Markéty v Praze-Břevnově. I dnes v něm žijí mniši benediktini. Klášter má četné ekonomické aktivity – provozuje hotel Adalbert, restauraci Klášterní šenk, výčep piv v místního pivovaru, lesnickou i zemědělskou činnost.
Prvenství ve vaření piva v Čechách
Kromě prvenství v existenci mužského klášterního řádu se břevnovský klášter pyšní i prvenstvím ve vaření piva na našem území. Tento chmelový nápoj se v břevnovském pivovaře vařil až do roku 1889. Na jeho tradici se navázalo v roce 2011, kdy byl v barokním objektu bývalých stájí vybudovaný nový Břevnovský klášterní pivovar svatého Vojtěcha.
28. ročník Břevnovského posvícení
Budete-li mít čas, můžete se vypravit na 28. ročník Břevnovského posvícení, které se koná ve dnech od 6. do 8. října 2023 od 10:00 do 22:00 hodin, a to v prostoru před břevnovským klášterem. Připraveno bude občerstvení, bohatý hudební program, zábava pro děti i dospělé a na sobotní večer je nachystán ohňostroj. Vstup je zdarma.
Historie břevnovského posvícení se pojí se sedmiletou rakousko-pruskou válkou, jež proběhla v letech 1756 až 1763. V ní se bojovalo nejen v Evropě, ale také na území severní Ameriky. Břevnovský klášter v ní sehrál roli polního lazaretu, když v něm bylo umístěno na stovky pruských vojáků raněných v bitvě u Štěrbohol. Celkem v klášteře zemřelo na 2 500 vojáků, kteří byli pohřbeni za klášterní sýpkou. V současnosti jejich kosterní pozůstatky odpočívají v benediktinské části břevnovského hřbitova. Dne 9. října 1757 byl kostel svaté Markéty na Břevnově opětovně vysvěcen.
Zdroj: https://brevnovskypivovar.cz/brevnovske-posviceni-2/; https://www.brevnov.cz/cs/benediktini-a-brevnovsky-klaster/svaty-vojtech-a-zalozeni-brevnovskeho-klastera
Břevnovský klášter. Náhledové foto autor: Sokoljan; https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha_B%C5%99evnov_monastery_from_SE_DSCN0284.JPG
U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.