Brazilský Manaus – vstupní brána Amazonie
Rádi byste se na vnořili do tajemného přítmí tropického jihoamerického pralesa? Brazilský Manaus vás s chutí otevře své brány. Pyšní se výjimečně strategickou polohou i šikovně umístěným letištěm, takže rozhodně nemůžete šlápnout vedle.
Chcete si ulovit nebezpečnou piraňu, vydat se na několikadenní trek džunglí nebo pozorovat sladkovodní amazonské delfíny? Pak jste tady správně. Stačí si najít v Manausu spolehlivou cestovatelskou agenturu a vrhnout se na dovolenou plnými doušky.
Ty nejlepší agentury vás vyzvednou i na letišti
Máte strach, že se ve velkém říčním přístavním městě nevyznáte? S agenturou se lze domluvit i na dálku. Vyzvedne vás přímo u letadla, zajistí ubytování… Zkrátka se postará o vše potřebné. A v několika dalších dnech spatříte všechny atrakce, které jsou k mání. A že jich tu je!
Co všechno ukrývá Amazonie v okolí Manausu
Pokud jen trochu sledujete kryptozoologii, pak moc dobře víte, že Manaus slouží jako základna pro celou řadu milovníků tajemna. Svou základnu tu měl i Jaroslav Mareš při své cestě za Kurupirou. Stékají se u něj dvě řeky – Rio Negro a Rio Solimöes. Mají rozdílnou teplotu, rychlost proudění, pH a dokonce i barvu (Rio Negro je černá, zatímco její konkurentka světle hnědá). A tyto rozdíly jsou tak výrazné, že k úplnému promísení vod dojde až okolo šestého kilometru po samotném soutoku.
Jakmile se dost vynadíváte, může vás loď odvézt třeba za amazonskými sladkovodním delfíny alias delfínovci amazonskými. Jejich světle růžová těla se pod vodou opravdu nedají přehlédnout. Dál do pralesa se pak dostanete po Rio Solimoes. Pomalá plavba řekou vás seznámí s mnoha obyvateli zdejších vod – zejména kajmany a volavkami. Nejmenší plazy průvodci často z loďky loví a podávají je trochu vystrašeným turistům. Na požádání dokáží ulovit třeba i metrové exempláře, ovšem tady už s mazlením pro jistotu nepočítejte.
Ubytovat se můžete buď v některé z místních chatek, nebo vyhledat hotel. Ale ještě, než se uložíte ke spánku, zbývá si ulovit večeři. Vody okolo Manausu bývají zvláště v období sucha plné piraní. Stačí vhodit návnadu a těšit se na večeři. Budete překvapeni, jak jemné maso tahle ryba má. A kdyby vám to nestačilo, lze v pralese okolo vás najít i množství jedlého hmyzu. Stačí se zmínit a průvodce vás ochotně zasvětí.
Měli byste vědět: Kromě opravdu nízkého stavu vody zdejší piraně nijak nebezpečné nejsou. Na návnadu v podobě krvavého kusu masa se však chytí velmi ochotně. A kromě nich tu žijí také jejich mnohem větší plodožravé příbuzné, známé také jako colossomy.
K mání je také trek džunglí s přespáním pod širákem nebo třeba cesta za největším stromem v oblasti. Nudit se tu tak rozhodně nebudete. A mimochodem, Manaus oplývá i bohatým nočním životem.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.