Brána do pekel, Kamenné město a Freddie Mercury: I to je Zanzibar
Dopřát si v zimě nějakou tu exotiku dnes není nijak složité. Pokud se vám podaří ušetřit dostatečné množství peněz, můžete vyrazit třeba na východoafrický Zanzibar. Právě tady můžete spatřit nádherné pralesy, kávovníkové plantáže a scenérie, které patří do katalogů cestovních kanceláří. Ostrov má délku pouhých 85 kilometrů a šířku 30 km, nicméně je tady k vidění i spousta památek, k dostání skvělé exotické koření a setkáte se také s lidmi spousty národností. To ale určitě nebude všechno…
Slavná lokalita Stone Town
V první řadě je zapotřebí absolvovat návštěvu metropole Zanzibaru, kterou je stejnojmenné dvousettisícové město. Rozhodně se podívejte do nejstarších částí, konkrétně je doslova nezbytné navštívit Kamenné město. To je ostatně od roku 2 000 součástí seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Zdejší bazary, tržnice a křivolaké uličky působí na turisty opravdu velmi netradičním dojmem. Architektura má nádech Indie, Evropy, Persie, Afriky a spousty jiných oblastí. Nejznámějším architektonickým prvkem pro Zanzibar jsou masivní vyřezávané dveře ze dřeva.
Pekelná brána
Až do samotného konce 19. století představoval Zanzibar jedno z center, kde se obchodovalo s otroky. Poslední dražba proběhla na náměstí Mkunazini v roce 1873. Tuto poměrně drsnou historii nápadně připomíná památník nacházející se nedaleko místní katedrály. Jeho autorkou je Clary Sornasové. Symbolizuje hned 5 otroků přivázaných řetězy, kteří jsou uvrženi v jámě. Jde o skutečnou bránu do pekel. O otrokářství vám také mnohé prozradí průvodce v místním muzeu.
A co Freddie Mercury?
Vždyť právě tento světoznámý frontman Queenů se tady narodil. Konkrétně v roce 1946 právě ve Stone Townu. Tehdy nepochopitelně ještě jmenoval Farrokh Bulsara. Na nějaké památníky, pamětní desky či názvy ulic zapomeňte. Zhlédnou lze jen několik fotek v malém baru Mercury’s.
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.