Boží brána, která stojí na vodě jako trůn
Když se řekne dominanta města, pak si obvykle vybavíme nějakou starší radnici, katedrálu nebo dokonce hrad. Ovšem mešita v Casablance – největším marockém městě, se rozhodně přívlastkem „starší“ pyšnit nemůže.
Její stavba totiž začala až v roce 1980 a to na popud krále Hassana II. Ten chtěl dát svému oblíbenému městu památku, kterou nikdo nepřehlédne a o které se bude mluvit ještě po staletích. A když se podíváme na mešitu, příhodně pojmenovanou po něm, pak musíme uznat, že se mu to rozhodně povedlo.
Dohlédnete na ni odkudkoliv
Nezáleží na tom, kde se v Casablance nacházíte, bdělé oko věže vás stejně spatří. Mešitu krále Hassana II. zkrátka nepřehlédnete. Její minaret se totiž vypíná o výše úctyhodných 210 metrů (což z něj dělá nejvyšší objekt v Maroku, který postavily lidské ruce).
Zdroj obrázku: commons.wikimedia.org
Její útroby pojmou přes 25 000 lidí a ještě 80 000 dalších věřících se může modliteb účastnit na venkovním prostranství. Pro turisty do mešity přístup je, ovšem jen mimo čas modliteb. Chcete to tedy pečlivé plánování, protože chvalozpěvy tu probíhají 5x denně.
Historie moderní technologie na jednom místě
Jde o unikátní dílo. I když vzhledově se mešita krále Hassana II. řadí spíše ke svým historickým kořenům, uvnitř ukrývá mnoho moderních technologií. Při pohledu na nádherně vyřezávanou dřevěnou desku stropu byste asi netipovali, že ji ukrytý mechanismus dokáže do tří minut zcela otevřít a umožnit tak věřícím výhled na „bránu do nebe.“
Celá mešita navíc stojí nad oceánem a to jako podobenství božího trůnu na vodě. Omývají ji tedy vody Atlantického oceánu. A v noci míří z jejího minaretu jasně zelený parsek – a to přímo k Mekce, jak jste asi správně uhodli. A ještě něco – při vstupu do mešity se musíte zout. Ovšem není třeba se bát nachlazení. Topení v podlaze se o váš komfort během chladných měsíců spolehlivě postará…
Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.