Boom lithiových baterií povede k extrémnímu zvýšení nároků na jejich zpracování
V roce 2021 dojde k nárůstu lithiových baterií, jež už budou na konci své pouti. Jinými slovy, zvýší se počet baterií k odpisu. Se skutečným boomem je ale zapotřebí počítat za nějakých 5 až 10 let. Právě v této době půjdou na odpis baterie, jež jdou do oběhu dnes v souvislosti s nástupem elektromobilů. Ten samozřejmě poroste doslova raketovým tempem. Nyní dochází k aktualizaci právních předpisů Evropské unie, které se týkají právě baterií. Na světě je zapotřebí každá trocha lithia. To se může z již vysloužilých baterií dostat. Nároky na recyklaci budou ovšem vyšší.
Technické hledisko je třeba brát v potaz
Zajímavý je pohled na životní cyklus lithiových baterií. Jestliže v takovém elektromobilu klesne kapacita baterie na nějakých 70 %, což se standardně stává za cca 8 let, je zapotřebí sáhnout po nové. Stávající baterii je přitom možné ještě využít v domácnosti nebo v průmyslu. Důležitý je tedy také termín opakované používání baterie. V souvislosti s ním dochází k prodloužení životního cyklu baterií. K recyklaci dojde až tehdy, když skutečně doslouží.
Elektromobil: Zdroj obrázku Pixabay.com
Do roku 2030 stoupne poptávka sedmnáctinásobně
Studie společnosti McKinsey & Company hovoří o tom, že globální poptávka po bateriích se do roku 2025 zvýší až sedminásobně. Do roku 2030 dojde až k sedmnáctisobnému zvýšení. Zajímavý je i pohled na aplikaci samotných baterií. 85 % bude v oblasti elektromobility. 13 % putuje na energetická uložiště. 2 % jdou na spotřební elektroniku. Pro všechny baterie bude nezbytná recyklace.
Tužkové baterie: Zdroj obrázku Pixabay.com
Kam s nimi?
Výrobci, prodejci, firmy na recyklaci odpadu. Všechny tři subjekty by měly spolupracovat. Po řešení se ptají také zástupci obcí. Samosprávy často pořizují nová zařízení, která využívají lithiové baterie. Jmenovat bychom mohli zařízení, jako jsou třeba:
- koloběžky,
- skútry,
- osobní a užitková vozidla.
Typická je v toto ohledu třeba komunální technika.
Autobaterie: Zdroj obrázku Pixabay.com
Důležitá je hlavně bezpečnost
V popředí zájmu je samozřejmě požární bezpečnost. Lithium obsahuje množství chemických látek, jež jsou vysoce reaktivní a hořlavé. Při skladování hrozí vzájemné zkratování baterií. Požáry spojené s nevhodným skladováním jsou známé nejenom ze zahraničí, ale i z České republiky. Společná cesta bude velmi důležitá, a to i v kooperaci s hasiči.
Elektromobilita: Zdroj náhleného obrázku Pixabay.com
Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.