Bobři na Šumavě jsou i tam, kde byste je nečekali
S populací bobrů evropských je to u nás jako na houpačce. Nejdříve se na našem území vyskytovali v poměrně hojném množství, později byli téměř vyhubeni, aby se teď s velkou slávou zase vraceli. Vyrazit za nimi můžete třeba na Šumavu.
Právě tady totiž přibývá lokalit, kde jsou bez potíží k vidění. Stačí jen tiše projít ke korytu řeky a hledat známky bobřího osídlení. Tato zvířata mají skvělý sluch i čich, na to při procházce myslete.
Jak poznat, kde žijí bobří
To, že jste vstoupili na území bobra, poznáte podle tzv. pobytových stop. V první řadě jsou to samozřejmě okusy – nahlodané stromy a klacky ohlodané do špičky. Narazit můžete i na bobří jídelnu, což jsou hromady okousaných menších větviček na místě, kde bobr hodoval. Podobně vypadá i zásobárna, což jsou zase větvičky plovoucí na hladině poblíž bobří hráze nebo zapíchané do dna vodního toku.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Ne vždy je také přítomná hráz. Někdy jde o bobří hrad či polohrad (hromady z navršeného dřeva) nebo jen o boří noru v břehu. Všechny tyto stavby mívají vchod umístěn pod vodní hladinou Narazit můžete i na otisky chodidel, bobří trus (velký, oválného tvaru) či chodníky a skluzy v blízkosti řeky.
Kam na Šumavě za bobry
Nejvíce těchto úchvatných savců najdete v okolí strážného nebo přehrady Lipno. Rozšířili se sem díky migraci z Rakouska. Aktuálně na Šumavě najdeme hned 83 lokalit s potvrzeným výskytem bobra. To je přibližně dvakrát více než při obdobném sčítání před pěti lety. Díky teritoriální konkurenci se bobři šíří i na lokality v polohách nad 1 000 metrů nad mořem, které naopak dříve odmítali. Ovšem čím výše se dostáváme, tím méně bobrů na daném místě žije. I na to při svém plánování výletu za bobry myslete.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.