Bizoni nemůžou mít přednost, americký kongres vrátil území rezervace původním obyvatelům
Bizoni nemůžou mít přednost, americký kongres vrátil území rezervace původním obyvatelům. Nedávno schválil americký Kongres jedno přelomové nařízení, které se na první pohled ztratilo v záplavě opatření proti šíření pandemie koronaviru. Jeho význam je však značný. Více než po sto letech se totiž vrátí právo hospodařit s půdou a pečovat o volně žijící druhy původním indiánským kmenům, a to v rezervaci Flathead v západní Montaně, kde byla v roce 1908 zřízena rezervace pro bizony pod názvem The National Bison Range.
Počátky a vývoj ochrany bizonů
Bizoni patřili po staletí k velice početným živočišným druhům, které obývaly území Severní Ameriky a byly velice důležité pro přežití a rozvoj místních kmenů. Problém nastal s přílivem evropských kolonizátorů, kteří vybíjeli stáda ve velkém a situace došla tak daleko, že již koncem 19. století hrozilo bizonům úplné vyhynutí. Zatímco původní počty bizonů se odhadují na desítky milionů, v 90. letech 19. století byl jejich počet zredukován na pouhých 100 kusů.
Foto: Pixabay
Kmeny dostaly zpět své území
O záchranu bizonů se velice zasloužil americký prezident Theodore Roosevelt, který v roce 1908 zřídil rezervaci, což byl první krok k zakládání podobných chráněných území v budoucnosti. Dnes žije v této rezervaci mezi 250 a 300 bizony, u nichž se provádí každoroční odchyt, aby byl monitorován nejen jejich počet, ale také zdravotní stav. Počet zvířat se vyhodnocuje tak, aby byl optimální pro dané území, a když je jich příliš, dochází k prodeji živých kusů nebo jejich darování, a to buď jiným rezervacím nebo původním kmenům, případně i do soukromého vlastnictví.
Nejbližší budoucnost rezervace
Kongres schválil dvouleté přechodné období, v němž budou spolupracovat příslušné úřady a zástupci kmenů na tom, aby došlo k řádnému předání zaměstnanců, dokumentace, zkušeností a samozřejmě také daného území s bizony a dalšími živočišnými druhy.
Podle mnohých šlo o správnou věc
Podle nové právní úpravy se přebírající kmeny zavázaly, že dané území nadále zachovají jako bizoní rezervaci přístupnou veřejnosti a že budou usilovat o ochranu území i jeho biodiverzity.
Zdroj: https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/americke-kmeny-pomohou-navratu-bizonu-337718, https://www.idnes.cz/xman/styl/bizon-vyhubeni-lov-indiani-velke-plane-ekologie.A210413_114939_xman-styl_fro, https://indianskevalky.webnode.cz/sedici-byk/sedici-byk/
Náhledové foto: Pixabay
Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.