Biskupský chlebíček nejen vánoční – jak ho připravit, aby se rozplýval na jazyku

U nás doma se biskupský chlebíček pekl vždy na Vánoce. Důvod byl prostý. Po pečení vánočního cukroví zbyla vždy spousta bílků a kdybychom nadělali ze všech pusinky, asi bychom dostali z té spousty cukru glykemický šok. Dalším důvodem jeho pečení byly zbytky různých ořechů, kandovaného ovoce a čokoládové polevy. Jinak se dá ale tento zákusek péct po celý rok, je to výtečná dobrota ke kávě či čaji.

Nadýchaný, rychle hotový a hned k jídlu

Biskupský chlebíček pekla babička vždy společně s vánočkou, den před Štědrým dnem. Nemusí se totiž vůbec rozležet, stačí jej pouze nechat vychladnout, pocukrovat a podávat. I když neobsahuje žádné žloutky, je překvapivě jemný a nadýchaný. Při slavnostní příležitosti jej můžete polít čokoládovou polevou, dozdobit podle fantazie a nebo doplnit kopečkem šlehané smetany. Už jste namlsaní? Tak pojďme na to!

Foto: Pixabay

Na biskupský chlebíček z bílků budete potřebovat

  • bílky 200 g
  • sůl špetka
  • cukr krupice 165 g
  • vanilkový cukr 1 ks
  • bio citrón 1 ks
  • mléko 70 g
  • máslo 70 g
  • mouka hladká 150 g + 15 g
  • prášek do pečiva 8 g
  • kandované ovoce 150 g
  • ořechy 150 g (vlašské nebo jiné)

Postup:

Nejprve si připravte a odvažte všechny ingredience. Ořechy a kandované ovoce nakrájejte na malé kousky, dejte je do misky a promíchejte s 15 g mouky. To proto, aby zůstaly rovnoměrně rozptýlené v těstě a nepadly na dno. Zbylou mouku promíchejte s práškem do pečiva. Z citrónu ostrouhejte kůru a vymačkejte šťávu. Máslo rozpusťte a nechte vychladnout. Formu na biskupský chlebíček pečlivě vymažte a nebo vyložte pečícím papírem. Troubu zapněte na 160 °C – horkovzdušná, nebo na 165 °C – klasická.

  1. Do čisté nemastné mísy vlijte bílky a přidejte špetku soli. Šlehejte, až sníh začne houstnout a pak do něj postupně přidávejte cukr krupici a vanilkový cukr. Vyšlehejte pevný sníh.
  2. Do hotového sněhu vmíchejte citrónovou kůru a z půl citrónu šťávu.
  3. Přidejte mléko a máslo a opatrně vše zamíchejte metlou.
  4. Dále přisypte mouku s práškem do pečiva a zlehka ji do těsta obracejte stěrkou.
  5. Totéž proveďte s ořechy a kandovaným ovocem.
  6. Hotové těsto vlijte do formy, pečlivě uhlaďte a nakonec s formou několikrát klepněte o stůl, aby v těstě nezůstaly velké vzduchové bubliny.
  7. Biskupský chlebíček vložte do vyhřáté trouby. Po 10-15 minutách jej podélně prořízněte ostrým nožem. Tak se dokonale propeče.
  8. Upečený moučník (propečenost vyzkoušejte špejlí) vyndejte a nechte vychladnout.
  9. Poté jej vyklopte z formy, pocukrujte a můžete servírovat.
  10. Lze jej také polít čokoládovou polevou, třeba tou, co vám zbyla od zdobení cukroví. A pokud nezbyla, ve vodní lázni rozehřejte 20 g kokosového oleje (nebo másla) a přidejte 100 g hořké čokolády na vaření. Rozmíchejte dohladka a polijte chlebíček.
  11. Dozdobte ořechy a kandovaným ovocem.

 

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/biskupsky-chlebicek-marsalek.html?gad_source=1&gclid=CjwKCAiA-P-rBhBEEiwAQEXhH-7NB0hU_FOJ31rMAYqnZi8Z45YpekRoek6C4fLlmSyGjNgtLmd5JRoC4xcQAvD_BwE, https://www.recepty.cz/recept/biskupsky-chlebicek-166943, https://www.toprecepty.cz/recept/3791-biskupsky-chlebicek-ii/, https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-biskupsky-chlebicek-recept-40451756, https://www.recepty.cz/recept/biskupsky-chlebicek-149289

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.