Bezpečný jen tak tak. Zemi minul asteroid, který „předběhl“ i Měsíc. Vědci o něm věděli jen 10 dní předem

Bezpečný jen tak tak. Zemi minul asteroid, který „předběhl“ i Měsíc. Vědci o něm věděli jen 10 dní předem. V obrovském a záhadném prostoru vesmíru se odehrála mimořádná událost, která je asi tím nejlepším důkazem nepředvídatelného baletu nebeských těles, jaký si jen milovník vesmíru může přát.

Světové observatoře, které se neúnavně snaží sledovat vesmír, se totiž setkaly s pokořující připomínkou svých limitů. Tento příběh začíná zdánlivě nevinnou skvrnou na vesmírném plátně, asteroidem 2024 BJ, který bdělé oči NASA objevily 17. ledna 2024.

Zemi mine, ale jen těsně

Odhalení existence 2024 BJ vyvolalo v astronomické komunitě vlnu vzrušení i obav. Tento nebeský poutník o průměru „skromných“ 25 metrů se totiž vydal na dráhu, která ho přivedla znepokojivě blízko k naší milované Zemi. Ale ještěže tak – kdyby se přece jen rozhodl dopadnout, na přípravu bychom příliš mnoho času neměli. Nejblíže se k nám totiž dostal už 27. ledna.

Když se hodiny přiblížily k 18:30 SEČ, asteroid se přiblížil na pouhých 353 000 kilometrů od Země. Pro představu, tato vzdálenost představuje pouhých 92 % cesty k našemu Měsíci, což je na vesmírné poměry velmi málo.

Foto: Pixabay

Dívat se do vesmíru má smysl

Takže až si zase někdo z vašich známých bude stěžovat na to, kolik peněz se zase vydalo na průzkum těch „vesmírných blbostí,“ připomeňte mu tuhle „skorokolizi.“

Tato událost totiž více než co jiného osvětluje význam pokračujícího výzkumu a pozorování vesmíru. Desetidenní předstih, s nímž byl průlet 2024 BJ oznámen, je sice díky obtížným podmínkám triumfem moderní astronomie, ale zároveň upozorňuje na potřebu komplexnějších monitorovacích systémů, jež by to dokázaly ještě lépe (a rychleji). Vývoj technologií, jako je Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer (NEOWISE) a Large Synoptic Survey Telescope (LSST), jsou kroky správným směrem, které zvyšují naši schopnost odhalit tyto nebeské vetřelce dříve.

Průlet asteroidu 2024 BJ byl možná ve velkém měřítku věcí jen prchavým okamžikem, ale jeho dopad přesahuje jeho fyzickou blízkost k Zemi. Je živou ilustrací bezbřehých zázraků vesmíru, katalyzátorem vědeckého bádání a také připomínkou naší neustálé snahy zkoumat a pochopit vesmír. A také snad až příliš palčivou ukázkou toho, jak křehká naše Země může být. Příště bychom už totiž takové štěstí mít nemuseli.

 

Zdroj: https://www.virtualtelescope.eu/webtv/, https://ssd.jpl.nasa.gov/tools/sbdb_lookup.html#/?sstr=2024%20BJ&view=VOPC, https://www.soeknet.co.za/nuus.php?nid=2158996

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.